Cégvilág

A modern orvoslás már képes a ritka betegségeket is gyógyítani

Korábban a ritka betegségek zöme gyógyíthatatlan volt, több beteg gyermek nem élte meg a felnőtt kort, a tudomány gyors fejlődése révén viszont ezek a betegségek egyre nagyobb százalékban lesznek gyógyíthatók – mondta Pogány Gábor, a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetségének (Rirosz) elnöke az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.

A tudomány gyors fejlődése révén egyre több ritka betegséget tartanak számon, de a gyógyíthatóság aránya is nő – mondta Pogány Gábor, a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetségének (Rirosz) elnöke az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.

Szombaton volt a ritka betegségek világnapja. Azt tekintjük ritka betegségnek, amely ezer közül legfeljebb egy embert érint. Jelenleg hat-nyolcezer ilyen betegséget tartanak számon és a betegek 50-75 százaléka gyermek. Magyarországon több mint 600 ezer ember érintett.

Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézete – Fekvőbeteg Osztálya
Forrás: MW

A Rirosz elnöke elmondta, hogy a ritka betegség közé sorolják többek között a szklerodermát, a cisztás fibrózist, többféle szindrómát, továbbá az összes gyermekrákot is.

A betegségek többsége, mintegy 80 százaléka genetikai eredetű.

Ez az oka annak, hogy folyamatosan nő a betegségek száma, mert azokat a „genetikai forradalom” előtt le sem tudták írni – mondta a Rirosz elnöke.

Újabb nagyszabású vállalatfelvásárlást hajt végre a Sanofi, tovább erősítve pozícióját a ritka betegségek területén folyó kutatásban és fejlesztésben.

 

Pogány Gábor gyermekrák Rirosz ritka betegségek genetikai eredetű szindróma
Kapcsolódó cikkek