Cégvilág

Él és virul a német járműipar

A Deutsche Bundesbank adatai is azt támasztják alá, hogy a német járműgyártás hosszú távon tervez a magyar piacon.

A napokban megjelent hírek – amelyek szerint a Daimler és a BMW lassítaná vagy felfüggesztené a magyarországi beruházási terveit – feltételezett vállalati döntésekre vonatkoznak, ezeket pedig nem áll módunkban kommentálni – így reagált a Világgazdaság megkeresésére a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara. A szervezet ugyanakkor felhívta lapunk figyelmét a német jegybank április végén publikált adatsorára, amelyet a német vállalatok magyarországi működőtőke-befektetéseinek alakulásáról és szerkezetéről közöltek. Ebből az derül ki, hogy a német hátterű jármű- és járműalkatrész-gyártás beágyazódása a magyar piacba jócskán mélyült az elmúlt évek során.

A Deutsche Bundesbank statisztikája a 2014–2017 közötti időszakot mutatja, e szerint a szektorban végbement befektetések ebben a periódusban több mint 55 százalékkal emelkedtek: 5,3-ről 8,3 milliárd euróra. A járműgyártás részesedése az összes, közvetlenül Németországból beáramló tőkebefektetésen belül is meghatározó, hiszen 2017-ben az összes ágazat 19,7 milliárd eurót tett ki. Ez is jelentős (33 százalék feletti) növekedés 2014-hez képest, amikor ugyanez még 14,8 milliárd euró volt. A teljes feldolgozóiparban – ide tartozik a jármű- és a járműalkatrész-gyártás is – végrehajtott tőkebefektetések a vizsgált ciklusban 8-ról 11,6 milliárd euróra nőttek. Pozitív pályán volt az energiaellátás, a és az ingatlangazdálkodás is, viszont a pénzügyi és biztosítási tevékenység 761-ről 349 millió euróra esett vissza.

A német jegybank jelentésének magyar szempontból az ad aktualitást, hogy a napokban olyan hírek röppentek fel, amelyek szerint a Daimler és a BMW csoportnál is kérdésessé vált a Kecskeméten, illetve Debrecenben zajló gyárépítés. Mindkét beruházás költsége egymilliárd euró körül mozog, az előbbi átadását 2020-ra, az utóbbiét 2023-ra tervezik. A BMW spekulációnak minősítette az információt, és azt hangsúlyozta, hogy a magyarországi új üzem létrehozása megerősíti az európai üzleti tevékenységét. A magyar külügy és a debreceni önkormányzat szerint is megfelelő ütemben halad a projekt. A Daimler kommunikációja már nem ennyire világos, a Reuters szerdán a cég egyik szóvivőjére hivatkozva azt írta, hogy a fejlesztés a hosszú távú stratégia része marad, de döntés született a kivitelezés elhalasztásáról. A kecskeméti gyár közleménye ellenben már arról szólt, hogy nincs veszélyben a korábban kitűzött cél, hogy bővítsék a Mercedes-Benz helyi üzemét, amelybe 250 millió eurónyi értéket már be is építettek. Azt is jelezték, hogy természetes, ha egy cég módosítja a terveit, ez zajlik most a Mercedesnél is.

Németország Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara Magyarország külföldi befektetések
Ezek is érdekelhetik