BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ellenállónak bizonyult az energetikai szektor

Az energetikai szektor a világjárvány kihívásainak is ellenállt, sőt az elmúlt évben három, Magyarország és Közép-Európa számára is egyaránt fontos, az ellátásbiztonságot növelő energetikai projekt valósult meg – mondta Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese egy energiapiaci kockázatokkal foglalkozó nemzetközi konferencián.

Negyedik alkalommal rendezték meg a Risk Management in Energy című konferenciát a moszkvai központú Energetikai és Pénzügyi Intézet (Institute for Energy and Finance – IEF) szervezésében Oroszország Energetikai Minisztériumának támogatásával.

Ságvári Pál hangsúlyozta, hogy

a globális járvánnyal szemben az energiaszektor ellenállónak bizonyult.

A MEKH elnökhelyettese felidézte, hogy

az elmúlt évben három Magyarország és Közép-Európa számára egyaránt fontos energetikai projekt is megvalósult.

Mint mondta, 2020 novembere óta 1,75 milliárd köbméter földgázkapacitás érhető el Románia irányából a magyar–román földgázvezetéken, 2021. január óta működik a horvátországi Krk-szigeti LNG-terminál, áprilisban pedig elindult a villamosenergia-kereskedelem az új magyar–szlovák határkeresztező távvezetékeken. A fejlesztések tovább növelték Magyarország és a régió ellátásbiztonságát – tette hozzá.

Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

Az online konferencián a MEKH elnökhelyettese ismertette a következő tizenkét hónapban várható, magyar vonatkozású fejlesztéseket is. Ságvári Pál emlékeztetett, hogy

  • a 2021. október 1-től kezdődő gázévre lehetővé válik a Szerbia felőli beszállítási kapacitások lekötése az épülő új földgázbetáplálási ponton.
  • 2021. június 17-től indul a magyar, román, szlovák, cseh, lengyel, osztrák és német felek együttműködésével megvalósuló Interim Coupling, vagyis a másnapi kereskedésű villamos energia piac-összekapcsolás projekt (DE-AT-PL-4M MC project),
  • majd 2022 februárjától a még szélesebb európai térséget, az úgynevezett Core-régiót felölelő áramlás alapú (flow-based) másnapi piac-összekapcsolás.
  • 2022 márciusában pedig várhatóan megvalósul a magyar–szlovén villamos energia határkeresztező távvezeték üzembe helyezése is.
  • A plenáris szekció előadói egyetértettek abban, hogy az energiapiacok előtt álló legnagyobb kihívást nem a világjárvány okozta gazdasági visszaesés jelenti, hanem a karbonsemlegességi célokat kitűző szakpolitikai irányváltás, ami mellett világszerte egyre több kormány kötelezi el magát. A résztvevők szerint a szabályozó hatóságok előtt álló egyik legfontosabb feladat, hogy az energetikai rendszerek megbízható és stabil működését az energiaátmenet alatt is biztosítsák.

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.