Cégvilág

Rettegnek a mesterséges intelligencia kockázataitól a cégek

Világszerte a vállalatok közel fele már foglalkozik valamilyen formában az MI-vel. Ugyanakkor sokan tartanak a mesterséges intelligencia etikai és kiberbiztonsági kockázataitól is.

A mesterséges intelligencia (MI) világszerte egyre népszerűbb a vállalatok körében, azonban sokan közben aggódnak is a bevezetésükkel járó kiberbiztonsági kockázatoktól – derült ki az EY több mint 1400 vállalkozással készített nemzetközi kutatásából. A kockázatokat a döntéshozók is felismerték, Európában az uniós kibervédelmi irányelv (NIS2) segíti a cégeket abban, hogy hatékonyan vehessék fel a küzdelmet a látványosan növekvő digitális fenyegetésekkel szemben.

ILLUSTRATION - 13 March 2024, Baden-Württemberg, Rottweil: A binary code can be seen on the display of a laptop. (Shot with zoom effect). Photo: Silas Stein/dpa (Photo by Silas Stein / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
mesterséges intelligencia, kiberbiztonság
Rettegnek a mesterséges intelligencia kockázataitól a cégek / Fotó: Getty Images

A friss felmérés adatai szerint a vállalatok többsége forradalmi technológiának tartja a ChatGPT-t is hajtó, generatív mesterséges intelligenciát (GenAI), a megkérdezett csaknem fele (43 százalék) már befektet ilyen megoldásba. Az ebbe beruházó cégek négyötöde (80 százalék) az alkalmazások működőképességét vizsgálja, míg a maradék egyötöd már a használat előtti pilot projektek tesztelésnél tart. A GenAI-t leggyakrabban a munkavállalók képzésének és csapatmunkájának javításához (36 százalék), illetve az ügyfélszolgálat és az értékesítés (35 százalék) támogatásához vetik be.

A generatív mesterséges intelligencia növekvő népszerűsége ellenére a megfontolt, fokozatos bevezetést részesíti előnyben tízből négy válaszadó (38 százalék), ami alapvetően az etikai kétségeknek tudható be. Ugyancsak ezt támasztja alá az is, hogy a technológia elméleti hátterének és felhasználási lehetőségeinek mélyebb megértését, valamint a kockázatok felmérését tartja fontosnak a megkérdezettek közel háromnegyede (73 százalék, illetve 69 százalék), miközben több mint felük (52 százalék) amiatt aggódik, hogy az MI-alkalmazások munkahelyeket szüntethetnek meg.

„Minden új technológia bevezetése súlyos kiberbiztonsági kockázatot jelent, különösen igaz ez a mesterséges intelligencián alapuló megoldásokra. A szervezeteknek fokozott óvatossággal kell előkészíteniük az átállást, amit a NIS2 irányelv Magyarországon is érvényben lévő szabályozása is szükségessé tesz. A biztonságos működés garantálása és a szigorú törvényi előírásoknak való megfelelés érdekében ezért egyre több vállalat fordul külső szakértőkhöz” – fejtette ki Zala Mihály, az EY Magyarország kibervédelmi üzletágának vezetője.

Mesterséges intelligencia: az új technológia új készségeket követel meg a munkavállalóktól

A legnagyobb munkaügyi közösségi médium jelentése szerint az évtized végére a munkakörökhöz merőben más készségek kellenek, mint manapság. A LinkedIn a tanulmányában azt is közzétette, hogy a generatív mesterséges intelligencia térnyerése tovább gyorsítja ezt a változást.

 

 

ChatGPT NIS2 mesterséges intelligenca GenAI
Kapcsolódó cikkek