pénzügyminiszterek

Összevesztek a G20-pénzügyminiszterek a háborún

Nem pénzügyi téma a vita tárgya.
2023.02.25. 13:05 Olvasási idő: 4 perc

Körvonalazódik az orosz olaj árplafonja – döntés küszöbén a G7

Az intézkedés hírére az olajárak némileg visszaestek, valószínűleg a piac átértékeli egy ilyen intézkedés lehetséges következményeit.
2022.09.02. 15:38 Olvasási idő: 8 perc

Kiharcolták a kedvezményes internetáfa meghosszabbítását

Javított Brüsszel a magyar GDP-előrejelzésen.
2021.06.18. 22:33 Olvasási idő: 0 perc

Egyelőre nem született döntés az otthoni pálinkafőzés adómentességéről

Az unióban még mindig vita tárgya a háztartásonként egy évben adómentesen 50 liter gyümölcsszesz előállítása.
2019.11.08. 16:26 Olvasási idő: 0 perc

Ez is lehetne az uniós adópolitika iránya

Varga Mihály pénzügyminiszter szerint a gazdaságfehérítő intézkedéseink az Európai Uniónak is mintát adhatnak.
2019.04.06. 11:01 Olvasási idő: 0 perc

A töbsebességes Európa éppen a növekedés motorját veszítené el

Európa növekedését a közép-kelet európai régió hajtja, a többsebességes Európa nem tudna növekedni, ha közben elveszítené motorját. A kontinens csak egységesen tud versenyképes maradni a világpiacon - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteken, az ECOFIN informális ülésen. Az uniós pénzügyminiszterek az EU gazdaságpolitikájának jövőjéről és a nem teljesítő banki hitelek örökségének lehetséges kezeléséről tárgyaltak Máltán.
2017.04.07. 17:41 Olvasási idő: 0 perc

G20 - Akadályt jelenthet Európa tartós stagnálása a növekedéshez

A világ húsz legerősebb gazdaságú országának pénzügyi vezetői úgy vélik, közel járnak ahhoz, hogy kétezer milliárd dollárral megtoldják a világgazdaság méretét és sokmillió új munkahelyet teremtsenek, ám Európa tartós stagnálása akadályt jelenthet. A Húszak (G20) pénzügyminisztereinek és központibank-elnökeinek hét végi értekezletén, az ausztráliai Cairnsben, majdnem ezer javaslatot próbáltak áttekinteni. Ezek célja meggyorsítani a világgazdaság növekedését legalább 1,8 százalékponttal 2018-ig, mindenekelőtt infrastrukturális beruházások előmozdításával. Februárban a G20 csúcsértekezletén ugyan 2 százalékpontos célt neveztek meg, de a mostani, már konkrét elképzelésekből adódó szerényebb célt is szépnek tartják, és ez is legalább kétezer milliárd dollárral növelné a világgazdaságot a korábbi előrejelzésekhez képest. Szinte minden résztvevő aggasztónak találta az európai gazdaság stagnálását és annak világgazdasági következményeit. Az amerikai pénzügyminiszter, Jacob Lew "filozófiai nézeteltérést" vélt fölfedezni maga és egyes nyugat-európai kollégái között. "Attól tartok, minél tovább halogatják (Európában) a keresletösztönzést, annál nagyobbak lesznek az akadályok. Európának több keresletösztönzésre van szüksége" - mondta Lew. Érvelését nem támogatta a német pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble. Szerinte a rövid távú költségvetési intézkedések hosszabb távon a pénzügyi és költségvetési egyensúlyt veszélyeztetik. Ő úgy vélte, előbbre valók a szerkezeti reformok. Visszautasította azt a vádat is, hogy Németország nem tesz eleget a világgazdaságért. Az értekezletről kiadott közös közlemény így csak annyit tartalmazhatott, hogy "a tagországok megfelelő időzítéssel kezeljék a deflációs kockázatot". Közben az Egyesült Államokat is érte bírálat azért, mert éppen a mostani időkben tervezi jegybankrendszere (Fed) a mennyiségi enyhítés leállítását, jövőre pedig a kamatemelést. Megfigyelők szerint az értekezleten meglepően kevés szó esett Kína korábban gyakran emlegetett világgazdasági felelősségéről ahhoz képest, hogy Kína gazdasága már a második helyezett a világon az Egyesült Államoké mögött. A kínai pénzügyi vezetők a maguk részéről mindenesetre értésre is adták, hogy nagy keresletösztönzést jelenleg nem terveznek, mondván, hogy az ösztönző intézkedések növelhetik a kihasználatlan kapacitásokat, a környezetszennyezést és a közadósságot.
2014.09.21. 17:04 Olvasási idő: 0 perc

Traktorok a bankszanálás útjában

Megegyeztek az uniós pénzügyminiszterek a bankszanálási mechanizmus rendszeréről. Ez jó hír a délután kezdődő EU-csúcs előtt, ám nem érdemes elfelejteni: az Európai Parlament még komolyan beleköthet a nagy nehezen kialakított szisztémába.
2013.12.19. 10:34 Olvasási idő: 0 perc

Még várhatnak a bankok

Sikertelenül zárult az uniós pénzügyminiszterek tanácskozása, továbbra sem dőlt el, hogyan segítik meg a bankokat.
2013.06.22. 06:58 Olvasási idő: 0 perc

Öntik a pénzt a válságalapokba

Erősödésnek indult az euró hétfőn délután azt követően, hogy állandó európai krízisalap létrehozásában állapodtak meg az európai pénzügyminiszterek, és egyúttal megemelték az EFSF európai pénzügyi stabilitási eszköz rendelkezésére álló összeget is.
2011.06.20. 15:24 Olvasási idő: 0 perc