Az OnlyFans egy 2016-ban indult kezdeményezés, ami elsősorban egy olyan közösségi felületet igyekezett biztosítani az előadók, művészek számára, ahol a tartalmaikat előfizetés ellenében közvetlenül megoszthatták a rajongóikkal. Kezdetektől feltölthettek meztelen és pornográf tartalmakat is, amelyek a legtöbb közösségi felületen szigorú szabályozás, de akár teljes tiltás alá tartoznak.

Barnaul.,Russia,March,28,,2023:,Onlyfans,Logo,On,Mobile,Phone
Fotó: Shutterstock

A nagy fordulat az oldal életében, vagyis amikor szexoldallá vált, a koronavírus-járvány és a vele együtt járó kijárási korlátozás idejére tehető. Ekkora az erotikus munkások nagy része elvesztette a megélhetését, és kénytelen volt az online térben szerencsét próbálni.

Az OnlyFans napjainkban már több mint 190 milliós közösséggel büszkélkedhet. 

2,1 millióan közülük tartalomgyártónak minősülnek, ami a felhasználók 1,1 százalékát teszi ki. A Gemius–EDME online világot felölelő közönségmérése szerint 

havonta 255 ezer magyar felhasználó látogatja az OnlyFanst.

Kicsoda Leonyid Radvinszkij, az OnlyFans tulajdonosa?

Az OnlyFans bevétele az elmúlt évben az egekbe szökött, és a hír, amely szerint a tulajdonos több mint 300 millió dollár osztalékot kapott, újabb kérdéseket vetett fel a pornómogullal kapcsolatban. Az elmúlt időszakban egyre több világsztár oszt meg magáról intim képeket pénzért cserébe.

A külföldi OnlyFans-tartalomgyártókkal kapcsolatos hírek és események már régóta ismertek a hazai médiakínálatból, azonban a magyar sztárok körében 2023 elejétől érzékelhető a platform gyors sikere, és erre az időszakra tehető a címlapsztorivá válása is. A Neticle Media Intelligence a közösségi média publikus felületeiről és a magyar weboldalakról, köztük több ezer hírportálról is, összegyűjti és kereshetővé teszi a szöveges tartalmakat. Adatai szerint 

2023. január 1. és március 31. között 677 olyan cikk született itthon, amelynek szövegében szerepelt az OnlyFans szó. 

A tudósítások többségében az OnlyFans központi témának számított (77,4 százalék). Mindössze 154 esetben (minden ötödik hírnél) jelent meg korhatáros tartalomra figyelmeztető felirat (azaz csak a 18 év feletti életkor megerősítése esetén lehet elolvasni a cikket). Közel harminc (26) hírportálon találkozhattunk korhatári jelzéssel, azonban konzekvensen egyik portál sem alkalmazta a figyelmeztetést. A 18-as megkülönböztető jelzést alkalmazó írások 76,6 százaléka jelenített meg szexuális töltetű képet illusztrációként.

A cikkek fókuszában legtöbbször az erotikus munkából befolyó anyagi haszonszerzés állt, amely csak és kizárólag pozitívumként jelent meg. 

Madrid,,Spain,-,February,23,,2023:,Onlyfans,Logo,On,Mobile
Fotó: Shutterstock

A másik leggyakrabban előforduló téma a szex volt, amely a megjelenő tartalmakkal kapcsolatban, illetve az alany foglalkozásáról referált. Majdnem ötszáz esetben (468) említettek magyar tartalomgyártót a hírközlők, ami 23 különböző személyt takart – vagyis egy szereplő átlagosan húsz alkalommal jelent meg a vizsgált időszakban a hírekben.

Leginkább Molnár Anikónak segítették elő az online marketingjét a hírportálok,

aki 271 írás központi figurájává vált, vagyis minden harmadik cikkben felbukkant a neve. 

Ez a háttérhatalom irányítja a pornóipart

A felnőtt filmes ipar a világ egyik legkényesebb jogi területe, ami ráadásul tabunak is számít a közbeszédben. A nemzeteken átívelő iparág átláthatatlan és az egyes országok kormányai, vagy nemzetközi szervezetek nem képesek hatékonyan keretek közé szorítani a működését. Ha pornóról van szó, akkor végül a nagy pénzügyi vállalatok szava a döntő.

Az OnlyFans ilyen szintű megjelenése a tömegmédiában, illetve a pozitív hangvétel, amivel az egyes portálok foglalkoznak vele erkölcsileg megkérdőjelezhető. Az egyértelműen szexuális természetű jövedelemszerzés kvázi propagálása a magasabb kattintásszámok eléréséért súlyos társadalmi károkat okozatnak. A közösségimédia-felületeket leginkább használó fiatalok, akár tinédzserek számára az OnlyFans és az abból való vagyonszerzés, akár meggazdagodás általános és elfogadott jelenségként történő bemutatása a leginkább befolyásolható korosztály számára is vonzó lehetőségként tüntetheti fel a pornót.

Éppen ezért rendkívüli jelentőséggel bír, hogy egy erkölcsileg erősen kifogásolható jelenségről milyen képet festenek a médiában dolgozók. 

A hazai online média meghatározó szereplői között kibontakozó egyik fő üzenet az OnlyFansszel kapcsolatban, hogy a bukás lehetősége nélkül érhető el nagy siker, amely minimális ráfordítás mellett busás haszonnal kecsegtet. Az igazság ezzel szemben az, hogy a teljes névtelenségből csak nagyon ritkán érhetők el nagy sikerek, mi több, általában az oda vezető út is dicstelen. Az előfizetéses erotikus platformon való boldogulás jóval egyszerűbb ismert emberként, főleg, ha a szereplő megfelelő reklámot generál a bulvármédiában a megjelenésének. 

A szexuális jellegű munkák relativizálása és pozitív színben való feltüntetése hosszú távú, visszafordíthatatlan károkat okozhat, és a társadalmilag elfogadott erkölcsi sarokkövek kimozdítása megállíthatatlan folyamatokat indíthat el.