BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Arannyal boltoltak, de az áfán kerestek az adócsalók

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A Fővárosi Főügyészség 22 személy ellen emelt vádat az 5,7 milliárd forintos kárt okozó ügyben.

Vádat emelt egy 5,7 milliárd forintos adócsalást elkövető budapesti bűnszervezet tagjaival és segítőikkel szemben a Főváros Főügyészség – olvasható a szervezet pénteki közleményében.

A vád szerint egy 49 éves, arannyal kereskedő vállalkozást vezető férfi a cége alá egy többszintű számlázási láncolatot szervezett, amelynek kizárólagos célja az volt, hogy azt a látszatot keltse, hogy az aranyárut a cég belföldön szerezte be, így erre hivatkozva az áfafizetési kötelezettséget – valójában jogosulatlanul – csökkentse. Ugyan a cégvezető a társaság irányítását később átadta testvérének, az irányítás ténylegesen továbbra is az ő kezében maradt.

Fotó: Fővárosi Főügyészség

A 2017–2020 között zajló időszakban a férfi közvetlenül irányította a kamucégek és az áfacsalásban részt vevők hálózatát és az ehhez szükséges pénzügyi tranzakciókat is, de a fia is segítette tevékenységét – állítja az ügyészség. Az eldobható vállalkozások igazából aranykereskedéssel nem, csak számlázással foglalkoztak, és végül a közterheket senki nem fizette meg, a magyar állami költségvetés ettől a bevételtől elesett.

A legitim működés látszatát fenntartandó, a számlák ellenértékeit egyes cégek között az elkövetők átutalták, azonban később azt készpénz formájában visszajuttatták a bűnszervezet vezetőjéhez.

Fotó: Fővárosi Főügyészség

A lebukás ellen személyesen és titkosított alkalmazásokon folyó kommunikációval igyekeztek védekezni, valamint kód- és fedőszavak használatával. A „munka”, „pingálni”, „dolgozni” kifejezések a valótlan számlák kiállítását takarták; a „kávé”, „kávézás” kifejezések a készpénzt, illetve a készpénzfelvételt és -átadást jelentették; míg az „ember” és „krumpli” szavakkal az átutalt, illetve készpénzben felvett összegek mennyiségét jelölték meg.

A bűnszervezet 2017–2020 között több mint 5,7 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott az állami költségvetésnek.

A Fővárosi Főügyészség 22 személy ellen emelt vádat különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt. A vádhatóság 16 vádlott esetében kérte végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását, de többekkel szemben vagyonelkobzást is indítványoz a vádiratban.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.