Készen áll a belföldön forgalomba hozott visszaváltási díjas termékek fogadására az Aldi – erről a boltlánc adott ki közleményt.

20231128 Budapest 
Januártól 1-jétől új italcsomagolás-visszaváltási rendszert vezetnek be Magyarországon, minden visszaváltási jelöléssel ellátott, egyszer használatos üveg, fém és műanyag palackos ital csomagolása visszaváltható lesz. 
A jövő év első napjára kétezer italosbodoz-visszaváltó automatát helyez ki a Mohu Zrt., a kötelező visszaváltási rendszer 2024. július 1-jei indulására pedig 5-6 ezer ilyen gép, illetve a kisebb településeken kézi visszaváltó pont áll a vásárlók rendelkezésére. 

Fotó: Kallus György  LUS  Világgazdaság  VG

A képen: visszaváltó automata
Új, eddig soha nem látott automatákat helyezett ki az Aldi az összes boltjában: ezt kell tudniuk róluk a vásárlóknak. Fotó: Kallus György / Világgazdaság

Ennek apropója, hogy az áruházlánc 

valamennyi üzleténél befejezte a visszaváltó automaták telepítését.

Mindez azzal van összefüggésben, hogy 2024-től országos szinten megváltozik az üvegvisszaváltási rendszer, megjelenik ugyanis a visszaváltási díj. A január 1-je után visszaváltási díjjal forgalomba hozott 

  • PET, 
  • fém 
  • és üveg 

italospalackokat, illetve italosdobozokat már a visszaváltási díjjal terhelten lehet megvásárolni. A fogyasztók visszaváltási automatáknál adhatják le ezeket a palackokat, leadáskor pedig a visszaváltási díj a fogyasztó részére visszajár. A cél az újrahasznosítási arány növelése, a keletkező hulladék érdemi mértékű csökkentése. Az szándéka szerint 2029-re 90 százalékra nőne a PET-palackok visszagyűjtési aránya, így nagy mennyiségű műanyag-, illetve egyéb hulladékterheléstől szabadulna meg a környezet.

Mit kell tudni az új visszaváltó automatákról?

A magyar jogszabály értelmében a 400 négyzetméternél nagyobb eladótérrel rendelkező üzleteknek, amelyek forgalmának döntő része élelmiszer-értékesítésből származik, kötelező jelleggel kell telepíteniük visszaváltó automatákat. 

Az Aldi mind a 172 hazai áruházának eladótere nagyobb ennél, ezért a vállalat már 2023 tavaszán felkészült a visszaváltó automaták elhelyezésére, és mára az összes üzleténél üzembe is állította ezeket. A kisebb Aldi üzleteknél jellemzően az eladótérben vagy a szélfogóban helyezték el a visszaváltó gépeket, az ürítésükről pedig folyamatosan gondoskodnak majd az áruházak munkatársai. 

Az áruházlánc arra törekszik, hogy ahol ez megoldható, legalább két bedobónyílás álljon rendelkezésre, ezzel is csökkentve az automaták előtti sorképződést. A vállalat, ahol csak lehet, nagy kapacitású automatákat állít üzembe, 

így számos áruházánál átalakításokat hajt végre. 

A fogyasztók az ép palackokat az automatáknál leadva levásárolható vagy készpénzre váltható kupont kapnak, áprilistól pedig bankszámlára történő utalás formájában is hozzájuthatnak az ellenértékhez. Továbbá a visszaváltási díj jótékonysági szervezet részére is felajánlható az automata kijelzőjén jelzett lehetőség választásával.

A visszaváltó automaták üzembe helyezése több szempontból is történelmi jelentőségű. A fogyasztókat a visszaváltásra ösztönző rendszer segítségével jelentős mértékben csökkenthetjük a környezetbe jutó műanyag-, fém- és üveghulladék mennyiségét, illetve elősegíthetjük a körforgásos gazdaság további erősödését – hívta fel a figyelmet Bernhard Haider, az Aldi Magyarország Élelmiszer Bt. országos ügyvezető igazgatója.

Önkiszolgáló kasszák a boltokban: megkérdezték a magyarokat, mit gondolnak róluk – meglepő eredmény született

Miközben Magyarországon is egyre terjednek az önkiszolgáló kasszák, a vásárlók ugyancsak megosztottan vélekednek a megoldásról. Van, aki odáig van érte, más pedig a pokolba kívánja.