Miközben Magyarország az árréscsökkentéssel küzd az infláció ellen, Európában a kiskereskedelmi forgalom a járvány-háború-energiaválság-infláció sokkok után még mindig nem tért vissza oda, ahol 2019-ben volt, és elkeseredett küzdelem folyik az árrésért, köznapibban a profitért. Az inflációellenes harc színteréről és kilátásairól rengeteget elmond, miképp küszködik a német Lidl, illetve anyavállalata, a Schwarz csoport. A Lidl Magyarországon a legnagyobb forgalmú kiskereskedelmi lánc, a Kauflandot is ellenőrző Schwarz pedig Németországban, sőt egész Európában az. Röviden: harcolnak az árral, miközben az európai piac nem kirobbanó ígéret a következő éveket illetően. Közép-Európa még kevésbé, hacsak nem itt sikerül felhajtani az árakat.
A neckarsulmi Schwarz – a Lidl és a kisebb Kaufland – minden összesítés szerint messze a legnagyobb kiskereskedelmi lánc Európában. A következő helyezéseket illetően zűrzavarosak az elérhető rangsorok. Mindenesetre a kölni Rewe (Rewe + Penny) és az esseni, illetve mülheimi Aldi Nord és Aldi Süd a legnagyobbak közt vannak. Magyarországon 2023-ban 1413,3 milliárd forintos árbevételével messze a legnagyobb a Lidl, és az első hatban van az Aldi is – a német trendek és próbálkozások más szektorokhoz hasonlóan az élelmiszer-kiskereskedelemben is kiemelten fontosak nálunk is.
Amint a Handelsblatt írja, a Lidl és a Kaufland bevételének növekedése szinte leállt: az előbbié az iparági becslések szerint a 2023-as szintről, 126 milliárd euróról 132,1 milliárd euróra nőhetett, az utóbbié 34-ről 35,2 milliárdra – miközben a kulcspiac Németország inflációja 2,2 százalék volt. (A Rewe csoport – Rewe + Penny láncok – 3,2 százalékkal, a legnagyobb német élelmiszerlánc, az Edeka 6,5 százalékkal nőtt tavaly.)
A két cég bevételének százalékos növekedése még 2022-ben is két számjegyű volt, csakhogy az elmúlt években az emelkedő számokat az európai kiskereskedelemben jórészt a drágulás hajtotta, de az infláció lényegesen lelassult tavaly.
A Schwarz-láncok még túl is teljesítették az átlagot. A McKinsey és a Eurocommerce felmérése szerint az élelmiszer-kiskereskedelmi forgalom átlagban 2,4 százalékkal nőtt tavaly Európában, csakhogy az infláció hatását levonva mindössze 0,2 százalékos bővülés marad, amit bizony nem értékelhetünk bivalyerős gazdaságinövekedés-motorként. Ha jobban visszatekintünk, rosszabb a helyzet: az inflációval kiigazítva a volumen 4,1 százalékkal kisebb a 2019-es szintnél – ennyit vonult vissza Európa a 2020-as években.
Ha előretekintünk, a tanulmány előrejelzése a tavalyi sovány 0,2 százalékos növekedés folytatódása éves átlagban az élelmiszer-kiskereskedelemben Európában 2030-ig. Nagyon érdekes ennek a földrajzi lebontása, ami azt sugallja, hogy keresleti alapon profitot növelni pont a mi régiónkban lesz kevés lehetőség:
Persze a multik ott csinálnak profitot, ahol tudnak, miközben a számok és a trendek azt mutatják, hogy ez egyre nehezebb. A vásárlók alig hajlandók megválni a pénzüktől, mivel gazdasági és geopolitikai bizonytalanságot érzékelnek, az alacsonyabb árú termékek felé fordulnak, vagy nem költenek. A hagyományos kiskereskedelemnek nehéz a dolga, és a diszkontláncokat már alig valami különbözteti meg a nem diszkonttól.
Még a diszkontláncoknak se könnyű pénzköltésre bírniuk a vásárlókat
– idézi a német lap Kai Hudetzet, az IFH Cologne kiskereskedelmi szakértőjét.
A vérszegény kereslet mellett a vásárlókért elkeseredett harc folyik, profitot áremeléssel nem lehet elérni, mert akkor a vásárló máshova megy, az árcsökkentés pedig szintén a profitba haraphat. Nyugaton ez a verseny meg is látszik már az inflációban, Közép-Európában érdekes mód kevésbé: erre válaszul érkezett Magyarországon az árréscsökkentés.
A Lidl megadta magát: elévág a Rossmannak, a DM-nek és a Müllernek – már csütörtöktől árcsökkentést vezet be
A heti akciók mellett tovább folytatja árcsökkentési kampányát a Lidl. Árrésstopot vezet be a piperecikkere is.
Elemzők azt a rizikót emlegetik: mi lesz, ha lejárnak az árrésintézkedések? Ha a tanulmánynak hihetünk, keresleti alapon profitot csinálni a régióban nehéz lesz, de adódik az árfelhajtás, mint módszer. Illetve, a verseny újításra ösztönzi a láncokat. Itt érkeztünk el oda: lássuk, mivel próbálkozik a legnagyobb hazai lánc a nemzetközi porondon.
Miközben amerikai és kínai láncok hatékonyan törnek be más régiók piacaira az online kereskedelemben, ez az európai cégeknek nem megy, a technológiai hátrány nagy. A Lidl online üzlete 1,7 milliárd eurón stagnált tavaly.
A nehéz körülmények ellenére a csoport erőteljesen beruház, a tavalyi 8,6 milliárd után, idén 9,6 milliárd euró a terve, ebből 3,7 milliárd Németországban.
A McKinsey-tanulmány a gyenge volumennövekedés (a régiónkban csökkenés) mellett a következő trendeket jelzi előre Európában:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.