BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Így csökken a levegőben a koronavírus fertőzőképessége

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A maszkviselés és a távolságtartás sokat segít a járvány megfékezésében.

A távolságtartás és a maszkviselés egyaránt fontos egy új tanulmány szerint a koronavírus-járvány terjedésének megfékezésében, a szellőztetésnek ugyanakkor valamivel kisebb a hatékonysága – számolt be róla a The Guardian.

A tanulmányt jegyző kutatócsoport vezetője, Jonathan Reid professzor, a Bristoli Egyetem Aeroszol Kutatóközpontjának igazgatója elmondta, hogy a rosszul szellőző helyiségek vizsgálata során arra a következtetésre jutottak, hogy a távolságtartás az egyik leghatékonyabb fegyver a védekezésben.

Fotó: Shutterstock

A kutatás rávilágított arra, hogy amint távolabb kerülünk valakitől, úgy nem csupán az aeroszol hígul fel, hanem kevesebb a fertőző vírus is, hiszen az egyre inkább veszít fertőzőképességéből az idő múlásával.

A levegőben keringő vírus már 5 perc elteltével veszít fertőzőképességéből, 20 perc elteltével pedig szinte teljesen elveszíti ezt a képességét.

Sok múlik a levegőn is, hiszen a száraz levegőben gyorsabban zuhan a fertőzőképesség, miközben magas páratartalom mellett tovább életben marad.

Ha beülök egy kocsmába, vagy épp ebédelni a barátaimmal, akkor a fő kockázat valószínűleg az, hogy a barátaimat fertőzöm meg, vagy ők engem, és kisebb a veszélye annak, hogy az étterem másik felében ülőkkel fertőzzük meg egymást – írta le a helyzetet Reid.

A kutatásnak ez a megállapítása alátámasztja a maszkviselés és a távolságtartás fontosságát.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.