Közélet

A csatlakozási követelmények elengedésével jöhetne a NATO-ba Ukrajna

Ukrajna szerint nincs szüksége az úgynevezett tagsági cselekvési tervre a NATO-csatlakozáshoz, mivel a háború alatt már a gyakorlatban tökéletesítette azokat a NATO-gyakorlatokat, amelyek elvárások a szövetségben. Az USA nyitott lehet az egyébként kötelező eljárás elengedésére.

A NATO-szövetségesek készen állhatnak arra, hogy elhárítsanak néhány akadályt az Ukrajna tagságához vezető útból – mondta Boris Pistorius német védelmi miniszter pénteken a szervezet védelmi minisztereinek tanácskozására érkezve.

Fotó: AFP

Pistorius arra az újságírói kérdésre válaszolt, miszerint 

Washington nyitott lenne arra, hogy Kijevnek ne kelljen teljesítenie az úgynevezett tagsági cselekvési tervet, amelynek célja, hogy a szövetség gyakorlati tanácsadással és célirányos segítségnyújtással támogassa a csatlakozni kívánó országokat a tagságra való felkészülésben és a fő követelmények teljesítésében. 

Ukrajna már a múlt évben jelezte, hogy nincs szüksége a cselekvési tervre, hanem közvetlenül a NATO-tagságra törekszik, hiszen nagyon sok NATO-gyakorlatot átültetett már a háború során.

A nyugaton élő orosz állampolgárok megfigyelését javasolja a cseh elnök

Petr Pavel cseh elnök szerint biztonsági okokból meg kell figyelni a nyugati országokban élő orosz állampolgárokat. Úgy fogalmazott, hogy sajnálja azokat az oroszokat, akik ellene vannak a háborúnak, de szerinte ez az országuk által kirobbantott konfliktus ára. Az elnök szerint hasonló helyzet állt elő az USA-ban, amikor a második világháború után a japán lakosokat figyelték meg.

Pistorius szerint 

egyre több jel mutat arra, hogy ebben a NATO-tagállamok megegyezhetnek, hozzátéve, hogy ezt Németország is támogatja.

Kijev tavaly szeptemberben bejelentette, hogy gyorsított felvételre pályázik, miután Oroszország bejelentette négy ukrajnai megye elcsatolását. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár áprilisi kijevi látogatása során kijelentette, hogy Ukrajnának helye van az euroatlanti családban, később úgy nyilatkozott, hogy a csatlakozás addig nem lehet napirenden, amíg az országban háború dúl.

A szövetségesek 2008-as bukaresti csúcstalálkozójukon megállapodtak abban, hogy Ukrajna NATO-tag lesz, de ezzel kapcsolatban semmilyen határidőt vagy időpontot nem rögzítettek.

 

nato Kijev Ukrajna
Kapcsolódó cikkek