A tűzvész sújtotta hawaii szigeten, Mauin változatlanul ezernél több embert keresnek, miközben hétfő estére a halálos áldozatok száma elérte a 99-et. Josh Green kormányzó elmondta, hogy a mobiltelefon-szolgáltatás helyreállításával páhuzamosan 2000-ről 1300-ra csökkent azok száma, akiket a hozzátartozóik keresnek. Azt is elmondta, hogy a romok átkutatása a következő tíz napban folytatódhat, és a keresőkutyákkal dolgozó egységek várhatóan „naponta 10-20 áldozat maradványait találják majd meg”.

A lángok gyorsan érték el a lakott területeket. Fotó: AFP

A védelmi minisztérium hétfőn közölte, hogy a Nemzeti Gárda emberei, a parti őrség egységei és az amerikai hadsereg hadmérnökei továbbra is részt vesznek a katasztrófa utáni intézkedésekben, a fegyveres erők további egységei pedig készen állnak, hogy bekapcsolódjanak, ha szükségessé válik. A Hawaii-szigetekhez tartozó Maui szigetén múlt kedden csaptak fel a lángok, és a száraz bozótban, az erős szélben rendkívül gyorsan elérték a lakott területet. 

A történelmi Lahaina város, az egykori Hawaii Királyság fővárosa szinte teljesen elpusztult.

A kormányzó hétvégi bejelentése szerint 2200 épület pusztult el vagy sérült meg, amelyek csaknem 90 százaléka lakóépület. Arról is beszámolt, hogy a tűzvész mintegy 6 milliárd dollár (mintegy 21 ezermilliárd forint) kárt okozott. A tűz keletkezésének körülményeit vizsgálják, ahogy annak a körülményeit is, hogy miért nem működött a szigeten felszerelt szirénarendszer.

A természeti katasztrófa az elmúlt évszázad legsúlyosabb erdőtüze volt az Egyesült Államokban, Hawaii történetében pedig a feljegyzések óta a második legpusztítóbb természeti csapás, több halálos áldozata csak az 1946-os szökőárnak volt.