Közélet

Egyiptom csapatokat rendelt a gázai határra

Nem akarják, hogy a palesztinok tömegesen meneküljenek az országba.

Az egyiptomi hadsereg erősítést küldött a Gázai övezet határára. A Sínai-félsziget törzsi vezetői arról számoltak be a New Arab című portálnak, hogy egyre több a katona Rafah város közelében és az egyetlen átkelőnél is, amely Gáza összeköttetése megmaradt a külvilággal, miután az izraeli erezi átjárót a Hamász a múlt szombati terrortámadása során megrongálta.

Israeli airstrikes continue on the 7th day in Gaza
A gázaiaknak nincs hová menekülni, zárva mind a két átkelő.
Fotó: Abed Rahim Khatib

A brit körpontú Sinai Foundation for Human Rights az X platformon közzétett bejegyzésében szintén tudatta, hogy különböző rangú egyiptomi tisztek vannak a helyszínen. A bejegyzéshez csatolt videó szerint katonai konvoj tartott Észak-Sínai kormányzóság központjából, El-Arisból a rafahi átkelő felé.

Az átkelőt Egyiptom még a hét elején lezárta, mert nem akarja, hogy tömegesen meneküljenek palesztinok az országba. Az átkelőt azután sem nyitották meg, hogy az izraeli hadsereg evakuálásra szólította fel a Gáza északi részén élőket.

A New Arab szerint Kairó hivatalosan nem indokolta a csapaterősítést, de egy neve elhallgatását kérő biztonsági szakértő azt mondta a portálnak, hogy 

ilyen katonai jelenlét egyetlen oka az lehet csak, hogy meg akarják akadályozni a palesztinok illegális behatolásának minden kíséreltét, mivel a közelmúltban terjedni kezdett egy összeesküvés-elmélet, amely szerint Egyiptom kész átengedni a Sínai egy részét a gázaiaknak, hogy ott alakítsák meg a saját országukat.

Ezt a pletykát egyébként egyértelműen cáfolta a héten Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök is egy nyilvános beszédében, és megismételte: Kairó nem hagyja, hogy a konfliktust mások rovására oldják meg.

A rafahi átjáró hétfő óta zárva.
Fotó: Said Khatib / AFP

„Egyiptom nagymértékben ellenőrzi a szélsőségeseket a Sínai-félsziget északi részén, több száz alagutat semmisített meg, amelyeken keresztül a felkelők bejutottak az országba, sokan közülük állítólag palesztinok voltak. A körülményekre való tekintettel azonban továbbra is aggodalomra ad okot egy új terrorizmus elleni háború esetleges kirobbanása” – hangsúlyozta a portálnak a biztonsági szakértő.

Egyiptom és Izrael 2007, a Hamász hatalomátvétele óta szigorú blokád alatt tartja a Gázai övezetet, amelyen Kairó az utóbbi hat évben némileg enyhített, miután a Hamász megszakította a kapcsolatot az Egyiptomban 2014-ben betiltott Muzulmán Testvériséggel.

 

izraeli háború Hamász Egyiptom izraeli
Kapcsolódó cikkek