BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Chega (Enough) Leader André Ventura

Előretört a radikális jobboldal Portugáliában – megnégyszerezte támogatottságát a Chega

A szocialisták nagyot buktak, a jobbközép enyhén erősödött, a radikálisok lehetnek a királycsinálók a választás eredménye szerint.

Portugália sem kivétel, a mediterrán gazdaságban is előretört a radikális jobboldal, ugyanúgy, ahogyan a legtöbb európai országban. A Chega megnégyszerezte támogatottságát a választásokon – írja a Bloomberg.

Míg két éve mindössze 12 mandátummal rendelkezett a tömörülés, most 50 képviselőt küldenek a parlamentbe.

A Chegát, amelynek fordítása „Elég”, a 41 éves Andre Ventura, egy korábbi televíziós futballkommentátor vezeti. A választások éjjelén, az eredmény ismeretében azt mondta, a Chega része lesz az AD, azaz a jobbközép vezette kormánynak. Tény, hogy az AD és a Chega együtesen egyértelműen többségben lenne  a parlamentben. 

A portugálok akarata egyértelmű volt

– fejtette ki diadalittasan. 

André Ventura – minden oka megvan a mosolygásra.
Fotó: AFP

 

Kemény tárgyalások jönnek

A többség kényelmesen meglenne, ám a közeljövőt beárnyékolja, hogy Luis Montenegro, 

az AD vezetője kizárta, hogy alkut kössön a Chegával, amelyet rasszistának és idegengyűlölőnek nevez. 

A radikális párt valóban erélyesen lépne föl a bevándorlás ellen, és támogatja egyes szexuális bűnözők kémiai kasztrálását. Ugyanakkor még ha a Chegát el is szigetelik, a párt akkor is megerősítette pozícióját, a harmadik legnagyobb erő Portugáliában.

Megdőlt az eddigi rendszer Portugáliában – ez a választás eredményének másik üzenete,

ugyanis a parlamentet – a szocialisták után – a jobboldali pártok uralják majd, legalább 135 mandátumuk lesz a 230-ból. 
Hétfő hajnalban a szocialisták vezetője, Pedro Nuno Santos elismerte vereségét, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az AD nem számíthat támogatására. Ebből akár 

a patthelyzet körvonalazódására is lehet következtetni,

ugyanis a Chegát az AD nem tartja „szalonképesnek”, és a szocialisták is rávilágítottak, nem működnek együtt az egyébként legnagyobb frakciót alapító jobbközéppel. Az AD-nek pedig  koalíciós partnerre lenne szüksége, egyedül ugyanis kisebbségben van. A kisebbségi kormány viszont valószínűleg keserű kompromisszumok megkötésére kényszerül majd, a borítékolható sikertelenséget pedig jól jelzi, hogy az elmúlt 50 évben mindössze kétszer tudott egy egész ciklust kitölteni kisebbségi kormány Portugáliában.

Az AD programjában egyébként adócsökkentést, a lakhatási válság megoldását és a fiatalok elvándorlásának megállítását tűzte zászlajára – azonban nagy kérdés, hogy lesz-e hozzá ereje, pontosabban támogatottsága a parlamentben.

Chega (Enough) Leader André Ventura
Fotó: Horacio Villalobos

 

Európai trend

A Chega felfutása, a Hollandiában, Franciaországban és Németországban tapasztalható trend része. Az alig három hónap múlva várható európai uniós választásokon a populista csoportok további erősödése várható. A Chega a szavazatok 18 százalékát szerezte meg vasárnap Portugáliában, szemben a két évvel ezelőtti 7 százalékkal. Sok szavazót nyert azzal, hogy az egymást követő szocialista és jobbközép kormányokat hibáztatta a rendszerszintű korrupcióért. Beszédes, hogy egy felmérés szerint a portugál állampolgárok 93 százaléka széles körben elterjedtnek tartja a korrupciót. 
A korrupció témáját tudatosan helyezte a fókuszba, amikor Antonio Costa volt miniszterelnök tavaly év végén lemondott,  befolyással való visszaélés vádja miatt – ez indította el a mostani választásokhoz elvezető politikai utat. 

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.