Az atomfegyverek átadása Kijevnek a konfliktus ellenőrizetlen eszkalációjával járna – mondta Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes a RIA Novosztyinak. Hozzátette: a lépés aláásná a tömegpusztító fegyverek terjedését gátló törekvéseket.
Mint ismert, a New York Times számolt be: egyes amerikai és európai tisztségviselők azt javasolják, hogy adják vissza Kijevnek azokat a nukleáris fegyvereket, amelyekről Ukrajna a Szovjetunió bukása és felbomlása után lemondott. Azt lap is megjegyezte, hogy ez nehezen kivitelezhető intézkedés lenne, ami súlyos következményekkel járna, nemcsak az orosz–ukrán háború kapcsán, hanem a globális politikát illetően is.
Egy ilyen lépés nem csak a teljes rendszer összeomlását jelentené a leszerelés és a fegyverek ellenőrzése területén, ami az Egyesült Államok romboló viselkedése ellenére még megmaradt, de jelentős lépés lenne a konfliktus további és teljesen kontrollálatlan eszkalálódása irányába
– mondta Rjabkov. Lefordítva: elfogynának az eszközök az atomháború megelőzésére.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője Ukrajna atomfegyverekkel való felszerelését korábban szélsőséges elképzelésnek nevezte, ami beláthatatlan következményekkel járna. Peszkov szerint csak az adna atomfegyvereket Ukrajnának, aki nem ismeri a valóságot.
Érdemes megemlíteni: néhány hete arról szóltak a hírek, hogy az ukrán atomerőművek elegendő alapanyagot biztosítanak egy atomfegyver elkészítéséhez. Ukrajna atombombája nem tartozna a legnagyobbak közé, de súlyos pusztítást végezhetne egy orosz városban. Moszkva akkor közölte: nem hagyja, hogy Kijev nukleáris fegyverhez jusson.
Keleti szomszédunk azonban tagadta, hogy az atombombát fejlesztene. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint hazája továbbra is elkötelezett az atomsorompó-egyezmény mellett, tehát katonai célra semmilyen atomfegyvert nem fejlesztenek.
Putyin egyébként a héten aláírta országa új nukleáris doktrínáját, aminek értelmében Moszkva erőteljesebben sújthat le egy esetleges Oroszországot érő támadás esetén. Az eurázsiai ország ugyanakkor leszögezte, hogy a nukleáris fegyvereket elrettentő eszköznek tekinti, amit csak végső esetben vet be.
Dnyiprói rakétatámadás: ez már Európának szólt
Még mindig sok a homályos elem a november közepi dnyiprói rakétatámadás körül, noha az orosz védelmi minisztérium közleménye a korábbinál élesebb fényt vet a történtekre. Az üzenet, amely a hiperszónikus eszközzel végre hajtott támadásban fejeződött ki, Európának szólt. Az orosz rakéta el sem tudott volna repülni Amerikáig. Putyinnak, a parancskiadónak esze ágában sem volt megriasztani Donald Trump megválasztott amerikai elnököt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.