BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az indiai Hongkong a világ egyik utolsó érintetlen területét számolhatja fel

A beruházással India igyekszik Kína növekvő befolyásának gátat vetni. Azonban a szigeteken élő, külvilággal nem igazán találkozó törzsek könnyen kihalhatnak a fejlesztés miatt.

Óriási fejlesztésre készül India az Andamán- és Nikobár-szigeteken, ám nem mindenki örül az érintetlen területek beépítését célzó terveknek. A tervek szerint egy Hongkonghoz hasonló beruházást hoznának létre az India keleti partjainál található szigetcsoport legnagyobb és legmesszibb darabján, a Nagy-Nikobár-szigeten, 720 milliárd rúpiából (3300 milliárd forint).

nikobár
Az Andamán- és Nikobár-szigetek közül csak néhány lakott / Fotó: AFP

A több mint 166 négyzetkilométeresre tervezett fejlesztés keretében kikötő, erőmű, repülőtér és új város is épülne a jelenleg dzsungel lepte szigeten, azzal a céllal, hogy azt összekösse az Indiai-óceánon és a Szuezi-csatornán keresztül haladó hajózási útvonallal. 

A sziget közel van a Malaka-szoroshoz is, amely a világ egyik legforgalmasabb tengeri útvonala.

Ennek megfelelően a projekttől a kereskedelem és a turizmus fellendülését várják, és az indiai kormány szerint 650 ezer ember fog élni a területen 30 év múlva, amikor a tervek szerint befejezik a beruházást – írja a BBC, hozzátéve, hogy szakértől szerint a projekttel India Kína növekvő befolyására válaszolna a térségben.

Az érintetlen Nagy-Nikobár-sziget őslakóinak nem ígér sok jót a projekt

A szigetcsoport lakói ugyanakkor nem repesnek az örömtől a beruházás hallatán, hiszen úgy vélik, az veszélyezteti az életmódjukat és a jövőjüket. A területen több olyan törzs is él, amely nem is igen találkozott még a külvilággal. Az erdő mélyén élő törzsek nem biztos, hogy képesek alkalmazkodni az ipari civilizációhoz, és a modern világ betegségei is pusztítóak lehetnek számukra, legyen szó akár csak egy egyszerű influenzáról.

Környezetvédők pedig a természetre gyakorolt hatások miatt kritizálják a beruházást. A 921 négyzetkilométeres Nagy-Nikobár-sziget 80 százalékát esőerdő borítja, ami több mint 1800 állatfajnak és 800 növénynek ad otthont. A kormány szerint csak 130 négyzetkilométert, tehát a sziget 14 százalékát tisztítanák meg a beruházás céljából, ám ez is mintegy 964 ezer fa kivágását jelentené.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.