Mág hétfőn írt arról a Magyar Nemzet, hogy egy hatósági vizsgálat szerint hamis referenciával nyerhetett pár éve Karácsony Gergely fővárosi hajótenderén győztes cég, s miután a pályázaton nyertes vállalkozás volt ügyvezetőjét a rendőrség hamis magánokirat felhasználásával gyanúsította meg, a napokban az ügyészség is megrovásban részesítette. S míg az ügyben a főpolgármester lapít, a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV) levelet küldött, amelyben igyekeztek magyarázatot adni.
A botrány még 2021-ben kezdődött, amelyről lapunk is írt: nem megfelelő referenciákkal nyerhetett tendert a Magyar Kikötő Fejlesztő és Hajózási Üzemeltető Zrt. a BKV-hajók üzemeltetésére kiírt közbeszerzési pályázatán.
A Közbeszerzési Döntőbizottság vizsgálatot is indított az ügyben, mivel felmerült annak a gyanúja, hogy
a referenciát adó Silverline Kft.-nek – a cég ügyvezetője a Magyar Kikötő Zrt. egykori vezérigazgatója volt – nem volt megfelelő, az eljárás során megkövetelt engedélye.
A vizsgálat lefolytatását a tenderen elbukott kft. kérte, amely megelőzően vitarendezésben szerette volna elérni, hogy a Karácsony Gergely vezette fővároshoz tartozó Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV Zrt.) vizsgálja meg a cég által benyújtott referenciákat, és szabálytalanság esetén érvénytelenítse azokat.
Ami érdekes, hogy hiába hívták fel a BKV figyelmét arra, hogy gond lehet az előzetesen benyújtott referenciákkal, a közlekedési cég gyorsan győztest hirdetett. A Közbeszerzési Döntőbizottság viszont a panasz nyomán elindította az eljárást. Karácsonyék csak annyit közöltek, hogy állnak minden vizsgálat elé.
Fővárosi hajótender: visszaélésről rántotta le a leplet a rendőrség
Egymást követik a botrányok a Karácsony Gergely vezette fővárosban. A rendőrségi vizsgálat során kiderült, hogy hamis referenciával nyerhetett pár éve a fővárosi hajótenderen győztes cég.
A vállalat levele szerint téves az az információ, hogy ne vizsgálták volna a Magyar Kikötő Zrt. által benyújtott referenciát. A bírálati folyamat során
Ezen felül pedig megkeresték Budapest Főváros Kormányhivatalát a referenciában megjelölt teljesítmény ellenőrizhetősége vonatkozásban, valamint kérték az Innovációs és Technológiai Minisztérium felelős főosztályának tájékoztatását is az ügyben.
Mint írták, a bírálat eredményét a Közbeszerzési Döntőbizottság – amely a botrány miatt külön vizsgálatot indított – sem vitatta, tehát szerintük a BKV jogszerűen, a közbeszerzési törvény tételes szabályainak és alapelveinek maradéktalan betartása mellett járt el.
Sőt, a tenderrel kapcsolatos bírságot az eljárás elhúzódásával magyarázták, amely véleményük szerint a bírálati többletvizsgálatoknak volt köszönhető – vagyis szerintük a társaság túl alaposan végezte a munkáját.
Feddhetetlenségüket azzal is megpróbálták alátámasztani, hogy rámutattak: a BKV valóban nem nyomozó hatóság, eszközeik pedig korlátozottak, és még a rendőrségi nyomozás is csak több év után jutott értékelhető eredményre. A botrány azonban évekkel ezelőtt robbant ki, a sajtóban már akkor is megjelentek riportok az ügy problémáiról.
A BKV ráadásul a tüzetes nyomozásuk és az aggályaik ellenére a Magyar Kikötőt hirdette ki, mint a pályázat győztesét. Még szerencse, hogy végül nem kötöttek velük szerződést.
Mini-Dubaj: nem várt helyről kapott méretes ütést Karácsony Gergely – A legdilettánsabb döntést hozta
Egyértelműen rossz döntést hozott Budapest azzal, hogy elkaszálta a Mini-Dubaj projekt – erről beszélt Debrecen polgármestere, Papp László, aki alapvető problémának látja, hogy ha politikai érdek fűződik valaminek az „elgáncsolásához”, akkor abba az ellenzék mindig beleáll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.