Megkezdődtek az ukrajnai békéről szóló amerikai–orosz tárgyalások Szaúd-Arábiában. Az egyeztetésen sem ukrán, sem EU-s küldöttség nem vesz részt. A piacok azonnal reagáltak, a földgáz ára tovább zuhant Európában, a forint pedig közelítheti a lélektani határt, amit Orbán Viktor magyar miniszterelnök csak egy napja emlegetett.
Oroszországot Szergej Lavrov külügyminiszter és Jurij Usakov, Putyin külpolitikai tanácsadója képviseli. Az Egyesült Államokat Marco Rubio külügyminiszter, Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Steve Witkoff közel-keleti megbízott képviseli a tárgyalóasztalnál – írja a BBC.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy Oroszország nem ellenzi Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz, mivel nem látja, hogy ez veszélyeztetné a biztonságát.
Ez minden ország szuverén joga. Integrációról és gazdasági folyamatokról beszélünk, és itt természetesen senki nem diktálhat semmit egyetlen országnak sem. Mi sem fogjuk ezt tenni
– mondta Peszkov.
„De a biztonsággal, védelemmel vagy katonai szövetségekkel kapcsolatos kérdésekben teljesen más az álláspontunk. Ott egy másik kérdésről van szó, és ezt mindenki jól tudja” – tette hozzá. Közölte azt is, hogy egy esetleges Trump–Putyin-találkozóról nincs több információ, de a mai tárgyalások további tisztázást hozhatnak.
A Kreml bejelentette azt is, hogy
Putyin elnök közölte: szükség esetén kész tárgyalni Zelenszkijjel.
„De a megállapodások jogi alapjait meg kell vitatni, figyelembe véve a valóságot, hogy Zelenszkij legitimitása megkérdőjelezhető” – tette hozzá. Putyin többször megkérdőjelezte Zelenszkij legitimitását, akinek tavaly májusban járt le az elnöki mandátuma. Ukrán tisztviselők szerint azonban Oroszország folyamatos inváziója és az ukrajnai hadiállapot gyakorlatilag lehetetlenné teszi az elnökválasztás megtartását.
Az asztalfőnél a házigazdák foglalnak helyet: Faisal bin Farhan al-Szaud herceg szaúdi külügyminiszter és Muszaed bin Mohammed al-Aiban nemzetbiztonsági tanácsadó. A portál megjegyzi, hogy miközben az amerikai és az orosz delegáció helyet foglal a rijádi asztalnál, egy kulcsfontosságú ország hiányzik ezekről a tárgyalásokról: mégpedig Ukrajna.
A cikk hozzáteszi, hogy
Donald Trump amerikai elnök előre látta, hogy a Vlagyimir Putyinnal történt múlt heti meglepetésszerű telefonhívása után szinte azonnal elkezdődnek a tárgyalások.
A rijádi orosz delegáció tagja még Kirill Dmitriev, az orosz állami vagyonalap vezetője is, aki azonban egyelőre nem vesz részt hivatalosan a mostani tárgyaláson. A megbeszélés előtt újságíróknak nyilatkozva azt mondta,
Moszkva Donald Trump elnököt és csapatát problémamegoldónak tekinti.
„Már nagyon gyorsan, nagyon hatékonyan és nagyon sikeresen kezeltek számos nagy kihívást” – tette hozzá Dmitriev. Kirill Dmitrijevnek az Egyesült Államok képviselőivel is találkoznia kell későbbi gazdasági egyeztetéseken. Putyin közeli gazdasági tanácsadója közölte, hogy már három hónapon belül gazdasági eredményekre számít, egyben felhívta a figyelmet arra, hogy az amerikai cégek 300 milliárd dolláros veszteséget szenvedtek el, miután kivonultak az orosz piacról.
A béketárgyalások hírére egymást követő hatodik napja esik az európai gázár a nemzetközi piacokon annak köszönhetően, hogy az Egyesült Államok béketerve egyre közelebb hozza a háború lezárását Ukrajnában, ez pedig felveti az orosz gáz európai színtérre való visszatérésének eshetőségét, mely kínálati többletet idézve elő lényegesen csökkenthetné a gázárakat a térségben.
Rezsi: ezt hozza az ukrán béke – pontosan kiszámolták, mennyivel csökken a gáz ára, ha vége a háborúnak
Uniós tagállamok – köztük Magyarország – és vállalatok hiába kérlelték az Európai Bizottságot decemberben, hogy próbálja meggyőzni Ukrajnát, ne állítsa le az orosz gáztranzitot. A gáz ára drasztikusan csökkenhet Európában, ha a békekötés és a gáztranzit visszaállítása konkrét kilátássá válik – ezt a Goldman Sachs írta jegyzetében, amely számokkal is rávilágít, mennyibe került az európaiaknak Brüsszel nemtörődömsége ezen a téren.
Hasonlóképpen a hírekre az euró is közel került a 400 forintos lélektani határhoz, hajnalban 401 forint körül, 12 előtt 401,3 forint körül járt. Hétfőn Orbán Viktor kormányfő is utalt az összefüggésre közösségi oldalán.
Miközben Szaúd-Arábiában folytatódnak az amerikai és orosz fél közötti tárgyalások,
Trump ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg tábornok külön megbeszéléseket tart Európában.
Az amerikai elnök különmegbízottja először Brüsszelben volt, Antonio Costa, az Európai Tanács elnökével és Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság vezetőjével egyeztetett.
Von der Leyen szerint a megbeszélés fontos volt, és hozzátette: „Partnerre akarunk lenni az Egyesült Államoknak, hogy igazságos és tartós békét teremtsünk Ukrajnának.” A következő állomás Lengyelország lesz, aho Andrzej Duda elnök vendégül látja Kelloggot a varsói elnöki palotában. Ezután Kijevbe indul tovább, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn úgy fogalmazott, hogy
a frontvonalra akarja vinni Kelloggot.
„Nem ismerhetjük el a békemegállapodásokat (...) nélkülünk” – mondta újságíróknak hétfőn Zelenszkij, aki jelenleg Törökországban tartózkodik, hogy találkozzon Recep Tayyip Erdogan elnökkel. Zelenszkij egy újságíró kérdésére lehetségesnek nevezte Kína részvételét a háborút lezárni hivatott béketárgyalásokon, de megjegyezte, hogy
csak olyan országoknak lenne szabad odaülni a tárgyalóasztalhoz, amelyek felelősséget tudnak vállalni a biztonsági garanciák megadásáért és az orosz agresszió megállításáért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.