Nem kizárt, hogy az elmúlt hetekben kettőnél több telefonbeszélgetést folytatott egymással Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök a háború lehetséges lezárása kapcsán – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Rosszija 1 televízió Moszkva-Kreml-Putyin című műsorában.
„Azokról a beszélgetésekről adunk ki tájékoztatást, amelyekről tudomásunk van, de nem zárhatunk ki minden mást” – mondta Peszkov, aki ezzel válaszolt az arra vonatkozó kérdésre, hogy hányszor beszélt egymással a két vezető, mert az amerikai elnöknek az elmúlt hetekben tett nyilatkozataiból az következik, hogy több mint két kapcsolatfelvétel történt.
A szóvivő hozzátette, hogy a két vezető közötti telefonos kommunikáció abszolút bizalmi, őszinte és konstruktív munkahangulatban zajlott. Mint mondta, Putyin a héten ismét egyedül beszélt Trumppal, a tolmácsolással együtt, körülbelül két órán át, ami talán az egyik leghosszabb beszélgetés volt a két államfő között.
A kapcsolatfelvételt újabb lépésnek nevezte a két elnök személyes találkozója felé. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egy ilyen csúcstalálkozót kellőképpen elő kell készíteni, és előbb nehéz technikai tárgyalásokat kell folytatni. Rámutatott, hogy az orosz és az amerikai delegáció hétfőn találkozik Rijádban, hogy megkezdjék ezt a bonyolult folyamatot – írta a TASZSZ orosz hírügynökség.
„Miután már konkrét fejlemények, közös megegyezések, megállapodások születtek, akkor az elnökök még konkrétabban fognak beszélni találkozójuk kilátásairól” – állította Peszkov.
Korábban a Kreml két telefonbeszélgetésről adott tájékoztatást. Eszerint Putyin és Trump
Az orosz vezető kedvezően reagált arra az amerikai indítványra is, hogy az ukrajnai konfliktusban szembenálló felek 30 napig kölcsönösen mondjanak le az energetikai infrastruktúrára mérendő csapásokról, és erre utasította az orosz hadsereget.
Peszkov a vasárnapi tévéműsorban azt mondta, hogy az orosz elnök támogatja az ukrajnai tűzszünet gondolatát, azonban vannak megfontolandó részletek, és még sok munka vár a felekre, akik egyelőre még csak az út elején járnak. Álláspontja szerint a kijevi rezsim sokat ígérhet, de Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szavának értéke nem túl magas.
A szóvivő szerint egy Putyin–Trump-megbeszélésre adhat okot, hogy Kijev nem tartja be az energetikai infrastruktúrára mérendő csapásokról való tartózkodásra vonatkozó megállapodást. Peszkov paradoxnak nevezte Európának az ukrajnai konfliktus rendezéséhez való hozzáállását, nehezen megérthetőnek az ádáz militarista politikáját. Szerinte az európaiaknak a békében kellene érdekelteknek lenniük, mégis a háború folytatásáról és saját militarizálódásuk szükségességéről beszélnek.
Kifejezte meggyőződését, hogy egy napon lesznek majd olyan nehézsúlyú politikusok Európában, akik megértik az Oroszországgal való jó szomszédi viszony fontosságát. Úgy vélekedett, hogy Emmanuel Macron francia elnök kijelentései az Európának biztosítandó nukleáris ernyőről nagyon veszélyesen hangzanak.
A szóvivő úgy fogalmazott, Oroszország és az Amerikai Egyesült Államok talán nem ért egyet mindenben, ám ez nem lehet akadálya a kölcsönösen előnyös együttműködésnek, amelyben óriási lehetőségek rejlenek. Peszkov szerint a felek nehéz tárgyalások elé néznek majd a fekete-tengeri kezdeményezés esetleges újraindításáról. Emlékeztetett rá, hogy ennek az orosz exportra vonatkozó részei nem teljesültek, miközben Moszkva eleget tett kötelezettségeinek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.