BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína új vadászgépe: az eddigi legtisztább fotó készült a titokzatos J-XDS-ről - Amerika most erre figyel

A gép technológiai újításai légi harcokra specializált fejlesztésre utalnak. Egy újonnan nyilvánosságra került felvétel részletesen bemutatja az új J-XDS kínai vadászgép alját, felfedve fegyvertereinek körvonalait és szenzorait.

Katonai források szerint május 28-án készült el a valaha látott legélesebb felvétel a J-XDS kínai vadászgépről, amely először mutatja meg részletesen a repülőgép alját és belső fegyvertereinek körvonalait. A fejlesztés hátterében a Shenyang Aircraft Corporation áll, és a kép új információkkal szolgál a gép aerodinamikájáról és fegyverrendszeréről – írta a The Aviationist.

J-XDS kínai vadászgép
Egy újonnan nyilvánosságra került felvétel részletesen bemutatja az új J-XDS kínai vadászgép alját, felfedve fegyvertereinek körvonalait és szenzorait / Fotó: Weibo &  Andreas Rupprecht / X

Az új generációs J-XDS vadászgép alulnézeti képe első alkalommal enged betekintést a belső fegyverterek és szenzorberendezések pontosabb elhelyezkedésébe. A szakértők szerint jól kivehetők a két fő futómű közti fegyverterek ajtóinak körvonalai, bár kapacitásukról vagy kialakításukról továbbra sincs pontos információ. 

Ezek valószínűleg legalább két rakétát képesek befogadni oldalanként, és felmerült, hogy a hosszú hatótávú, 400 kilométeres PL-17 rakéta is szerepelhet a fegyverzetben.

A repülőgép aerodinamikai kialakítása is figyelemre méltó, a nagy manőverezőképességet és lopakodó jelleget szolgálhatja. A felvételek szerint a J-XDS hárompontos futóműve leeresztett állapotban van, ami arra utal, hogy a gép épp landolásra készül.

A képeken emellett több szenzor is látható, például egy, a J-20-ashoz hasonló, de annál kisebb méretű elektrooptikai megfigyelőrendszer (EOTS), illetve a J-20-ról ismert Luneburg-lencsére emlékeztető kiemelkedések is megfigyelhetők a törzs hátsó részén. Az egyik légbeömlő környékén egy trapéz alakú forma is kivehető, amely vélhetően nem fegyverteret, hanem valamilyen radar- vagy elektromágneses érzékelőt rejt.

 

Kínai vadászgépektől tart Amerika

Elemzők úgy vélik, a J-XDS inkább légi harcra szakosodott típus lehet, míg a párhuzamosan fejlesztett J-36-os feltehetően földi célok elleni bevetésekre alkalmasabb. A kínai hadsereg valószínűleg nem a J-XDS-re alapozza jövőbeli haderejét, hanem a már meglévő 4.5 és 5. generációs flottát bővíti tovább. 

Ennek ellenére a gépről készült, nyilvánosan hozzáférhető fotók a pekingi hatóságok jóváhagyásával készülhettek, politikai és PR-célokat is szolgálva a nagyhatalmak közötti egyre élesedő technológiai versenyben.

Kína győzött a vadászgépek harcában?

Nyugati szakértők is elismerik, hogy a kínai gépek teljesítménye felülmúlta a várakozásokat.

 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.