Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) azt szeretné, ha Németország akár 40 ezer, azaz hétdandárnyi további katonával járulna hozzá a szövetség Oroszországgal szembeni védelméhez – tudta meg a Bloomberg bennfentesektől. Az igény azután merült fel, hogy a NATO felülvizsgálta a katonai képességeit. Németországnak jelenleg kilencdandárnyi katonája van.
A szövetség egyre jobban aggódik Oroszország fokozódó agressziója miatt, különösen azóta, hogy az ország 2022-ben teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen.
A NATO védelmi miniszterei a jövő héten vitatják meg a tervet. A találkozó célja új célkitűzések meghatározása a fegyverek és a katonai létszám tekintetében. A források szerint nincs konkrét határidő a további katonák telepítésére, de 2030-at céldátumként említették.
A jövő heti egyeztetéseken
a NATO-szövetségesek számára kitűzött, összesített dandárcélok 80-ról akár 120-130-ra is emelkedhetnek
a Reuters információi szerint.
A német védelmi minisztérium szóvivője nem kommentálta a számadatokat. Egy NATO-tisztviselő pedig megerősítette, hogy a szövetség „ambiciózus új képességcélokat határoz meg a tagállamok számára”.
Mivel várhatóan Donald Trump amerikai elnök csökkenteni fogja az Egyesült Államok európai biztonsági elköteleződését, Friedrich Merz német kancellár megígérte, hogy Németország nagyobb szerepet vállal a kontinens védelmében. A jobbközép vezető elkötelezte magát amellett, hogy megerősíti a német hadsereget, és Európa legerősebb hagyományos haderejévé alakítja át.
Ennek részeként Németország egy új dandárt épít ki Litvániában, amelynek létszáma 2027 végére elérheti az 5 ezret. Ez az egység beleszámít a NATO-kvótába, és a második világháború óta ez lesz az első német harckocsidandár, amelyet tartósan külföldön állomásoztatnak.
Eddig Németország azt vállalta, hogy 2030-ra tíz, egyenként körülbelül ötezer fős dandárt biztosít a NATO számára.
Az ország jelenleg kilenc dandárral rendelkezik, beleértve a litvániai egységet is.
A német hadsereg egyik fő kihívása az alacsony jelentkezési arány. A fiatalok toborzásának ösztönzésére a kormány nemrégiben törvényt fogadott el, amely javítja a külföldi szolgálatot teljesítő katonák fizetését és munkakörülményeit. A kormánykoalíció emellett megállapodott egy új, önkéntes katonai szolgálati modell bevezetéséről is.
Ha azonban ez nem vonz elegendő jelentkezőt, a politikusok kénytelenek lehetnek visszaállítani a kötelező katonai szolgálatot, amelyet Angela Merkel volt kancellár idején szüntettek meg.
Védelem, újraértelmezve: a NATO ötszázalékos célt tűz ki, kiemelt figyelmet kap a kiberbiztonság
Az új szabályozás célja, hogy több tagállam tudja teljesíteni az elvárt szintet. A NATO ötszázalékos védelmi kiadási célt tervez bevezetni, amelynek része lehet a kiberbiztonság és az infrastruktúra fejlesztése is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.