Fico szerint Szlovákia álláspontjai nem a hiúságon vagy a szűklátókörűségen alapulnak, hanem a nemzeti érdekeken – írja a szlovák Pravda.
Ha valaki egyetlen kötelező vélemény politikáját akarja előmozdítani, az az európai demokráciát ássa alá – mondta Fico.
Senki sem mondhat olyat, hogyha nem engedelmeskedünk, akkor megbüntetnek minket
– tette hozzá a miniszterelnök. A kormányfő egyúttal megvédte a földgáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának leállításával kapcsolatos kritikáját is, és megismételte, hogy hiba lenne leállítani az Oroszországból származó nukleáris üzemanyag importját.
A szlovák diplomácia vezetője, Juraj Blanár is reagált a német kancellár szavaira. Kijelentette, hogy
Szlovákia az Európai Unió teljes jogú tagállama, ahol a döntéshozatali folyamatokat nem a nagyobb államok nyilatkozatai, hanem a konszenzus keresése irányítja.
„Ezért is hangsúlyozza Szlovákia ismételten, hogy ellenzi a vétó eltörlését és az egyhangú szavazás minősített többséggel való felváltását, ami egyes államokat hátrányos helyzetbe hozna, ahol olyan döntéseket kellene elfogadniuk, amelyek alapvetően befolyásolhatják magát az államot és lakóit. Például tíz évvel ezelőtt Szlovákia, az akkori miniszterelnök, Fico révén, elutasította az illegális migránsok kötelező újraelosztását, és ezt megtenné újra” – mondta Blanár.
Hozzátette, ha bármelyik állam fenntartásokat fogalmaz meg, azt szuverén helyzete miatt teszi, amely sérthetetlen. Tárgyalni kell, és nem olyan mechanizmusokat keresni, amelyekkel „engedelmességre” kényszeríthetjük őket.
Beleáll a konfliktusba – erre tett ígéretet az új német kancellár. Friedrich Merz szerint Brüsszel nem engedheti meg, hogy az EU döntései egy kisebbségen múljanak (ezzel Magyarországra és Szlovákiára utalt). Sajnálatosnak nevezte, hogy mindkét országnak vétójoga van, így blokkolhatják vagy legalábbis gyengíthetik az Oroszország elleni szankciókat.
A Bloomberg tudósítása szerint Merz a WDR Europaforum konferencián azt mondta, ha Szlovákia eltér a „közös európai úttól”, akkor meg kell fontolni az országnak nyújtott finanszírozás felfüggesztését.
A jogállamiságot megsértő tagállamok ellen kötelezettségszegési eljárás indulhat, és „mindig fennáll a lehetőség arra, hogy megvonjuk tőlük az európai forrásokat” – mondta Merz. Magyarországról hangsúlyozta, a hazánknak járó pénz nagy részét már felfüggesztették a jogállamisággal kapcsolatos aggályok miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.