Az ENSZ atomenergia-felügyelete szerint nincs arra utaló jel, hogy emelkedett volna a sugárzási szint Irán fő urándúsító létesítményénél, ami arra utalhat, hogy a péntek hajnali izraeli légi csapások nem hatoltak át Irán nukleáris készleteit védő rétegeken – tudta meg a Bloomberg.
Az iráni hatóságok arról tájékoztatták a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ), hogy nem észleltek magasabb sugárdózist a Teherántól mintegy 300 kilométerre délre fekvő natanzi létesítménynél. A hatóságok szerint Izrael nem hajtott végre támadást a Perzsa-öböl partján található busheri atomerőmű ellen sem.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök közölte, hogy a támadások „addig folytatódnak, ameddig szükséges a fenyegetés megszüntetéséhez”.
Csak a legerősebb hagyományos fegyverek képesek behatolni Irán dúsító létesítményeibe. A natanzi üzemet több mint 40 méterrel a föld alá építették, és egy körülbelül 8 méter vastag acél- és betonszerkezet védi. A fordói létesítmény dúsítócsarnoka hasonlóan védett, mivel egy hegyoldal belsejében található. A NAÜ főigazgatója, Rafael Mariano Grossi a közelmúltbeli látogatása után úgy becsülte, hogy a csarnok fél kilométer mélyen helyezkedik el a föld alatt.
A felszínen ugyanakkor számos célpont maradt, például áramvezetékek, transzformátorok, laboratóriumok és tesztlétesítmények.
Az áramellátás megszakítása valószínűleg már arra kényszerítette Iránt, hogy megkezdje a centrifugák leállítását.
Ez a folyamat, amely során az urán izotópjait szétválasztó, szuperszonikus sebességgel forgó gépeket fokozatosan leállítják, napokig is eltarthat.
A NAÜ megerősítette, hogy ellenőrei továbbra is Iránban tartózkodnak, és kapcsolatban állnak az iráni hatóságokkal az esetleges sugárzáskibocsátás miatt.
Videók mutatják, mekkora pusztítást mértek az izraeli vadászgépek Iránra
Izrael péntek hajnalban megtámadta Iránt. A közösségi médiát is bejárták az izraeli légicsapásról készült felvételek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.