BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemzés: árkokat ás az európai uniós országok között Ukrajna erőltetett csatlakozása

A szükséges egyhangúság helyett 11 tagország közvéleménye ellenzi a háborúban álló ország csatlakozását. Magyarország, Szlovákia, Csehország társadalma, valamint Németország és Franciaország – azaz a két legnépesebb uniós tag – lakossága is erősen megosztott, de a többség szintén nem támogatja Ukrajna csatlakozását – ez derül ki a Századvég Európa Projekt-kutatásának legújabb felmérési eredményeiből.

Brüsszel továbbra is Ukrajna gyorsított uniós csatlakozása mellett áll. Ursula von der Leyen 2025 májusában az Európai Parlament plenáris ülésén kijelentette, hogy „fel kell gyorsítani Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz”, kihangsúlyozva, hogy „dolgoznak azon, hogy Ukrajna 2025-re minden csatlakozási fejezetet megnyisson”. 

megosztottság
Ursula von der Leyen: folyamatosan kardoskodik Ukrajna csatlakozása mellett, pedig Európára a megosztottság jellemző / Fotó: AFP

A Századvég elemzése szerint az Európai Bizottság elnökének álláspontja szervesen illeszkedik az elmúlt hónapok brüsszeli politikai agendájába, melynek célja Ukrajna uniós csatlakozásának erőltetett felgyorsítása. 

Fontos rögzíteni, hogy az Európai Unióról szóló szerződés egyértelműen kimondja, hogy a tagállami kormányokat képviselő tanácsnak egyhangúlag kell határoznia a tagságot kérelmező állam felvételéről az európai közösségbe.

Nincs konszenzus 

Az Európa Projekt 2025-ös kutatási eredményei rávilágítanak, hogy ha a tanács munkájában közreműködő európai politikusok az országaik lakossági elvárásainak megfelelően járnának el Ukrajna uniós csatlakozása tekintetében, akkor nem pusztán az egyhangúság, hanem 

a minősített többség követelményei sem teljesülnének Ukrajna felvételéhez.

Azoknak az aránya, akik – a háború állásától függetlenül – ellenzik Ukrajna gyorsított csatlakozását az Európai Unióhoz, 11 tagországban meghaladja a lépést támogatók táborát, ezzel szemben 16 tagállamban a csatlakozást pártolók aránya a magasabb.

Fontos kiemelni, hogy az Ukrajna mielőbbi csatlakozását támogató és ellenző megkérdezettek különbségéből képzett index a negatív tartományban mozog több, Ukrajnával szomszédos, illetve környező ország (Magyarország, Szlovákia, Csehország) mellett az Európai Unió két legnépesebb tagországában (Németország, Franciaország) is, vagyis a hadviselő ország erőltetett felvételét ezekben az országokban a lakosság többsége nem támogatja. A kutatási adatok tanúsága szerint a 27 uniós tagállam közül mindössze 10 országban haladja meg az 50 százalékot az Ukrajna mielőbbi felvételével egyetértő európaiak hányada.


 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.