Az ukrán gazdasági növekedéshez kötött adósság, az úgynevezett GDP-warrantok tulajdonosainak egy csoportja állítja, hogy készen áll a tárgyalásokra az országgal azután is, hogy a papírokhoz tartozó fizetési kötelezettségét hétfőn elmulasztotta Kijev. Nem ad hoc, ez volt a terv, és így is lett.
A kérdéses adósság több mint 30 százalékát birtokló csoport csalódottságát fejezte ki az ukrán fizetés, valamint az adósság jövőjét illető érdemi tárgyalások elmaradása miatt – írja a Bloomberg.
Ukrajna adóssága: lejárt a határidő, de Zelenszkij nem akarja visszafizetni – ez már az államcsőd?
Háborúban álló keleti szomszédunknak hétfőn lejárt 665 millió dollárnyi adóssága, de nem fizetik ki. Ukrajna csődben van-e, erre a kérdésre a válasz: igen és nem. Ennek magyarázata rémítő helyzetet tükröz, amitől legalább addig biztosan nem szabadulnak, amíg ki nem keverednek a háborúból.
A hitelezőket a Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP és a PJT Partners ügyvédi iroda képviseli az ügyben. A megegyezés és a fizetés elmaradása gyakorlatilag azt jelenti, hogy Ukrajna csődben van. Ez az ország hitelminősítésén is látszik, Ukrajna minősítése a Fitchnél korlátozott, az S&P-nél pedig szelektív csőd. Ukrajna amellett érvel, hogy a GDP növekedéséhez kötött hozamok a gazdaság 2022-es visszaesése után túlzott terhet jelentenek.
A hitelezőkkel azonban nem tudott megállapodni az ország, miután tavaly szeptemberben lejárt az ukrán államadósság törlesztésére a háború kitörését követően bevezetett moratórium.
Ukrajnának azonban fontos lenne megőriznie a jó viszonyt a hitelezőivel, hiszen az ország majdani újjáépítése is feltehetően jókora adósság kibocsátását teszi szükségessé. Európa és a világ egyik legrosszabb adósbesorolású országa jelenleg jórészt adományokból működteti a költségvetését.
és a
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.