Az ukrán hadseregnek szánt nyugati fegyverek jelentős része feketepiaci csatornákon keresztül nemzetközi bűnözői csoportokhoz, zsoldosokhoz és terrorszervezetekhez kerül – állítja Julija Zsdanova, az orosz delegáció vezetője az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) bécsi katonai, biztonsági és fegyverzet-ellenőrzési tárgyalásain, figyelmeztetve, hogy az illegális ukrán fegyverkereskedelem a Nyugat számára is súlyos problémává fog válni – írta az Izvesztyija orosz hírügynökség.
Zsdanova szerint a Nyugat és Ukrajna tudatosan blokkolja az EBESZ azon megbeszéléseit, amelyeken az ukrán fegyverkereskedelem kérdését is napirendre tűzték.
„Korábban aktív párbeszéd folyt az illegális fegyverkereskedelem visszaszorításáról, az EBESZ élen járt ezen a téren. Ma viszont a nyugati tagok és Ukrajna sorra akadályozzák a teljes európai körű egyeztetéseket” – mondta Zsdanova az orosz RIA Novosztyi hírügynökségnek.
Moszkva állítása szerint már konkrét bizonyítékok is rendelkezésre állnak. Egy amerikai katonai művelet során – az Iszlám Állam ellen Szíriában – olyan cseh gyártmányú VZ.58 és VZ.61 típusú fegyvereket foglaltak le, amelyeket a vizsgálat előzetes megállapítása szerint 2023 márciusában az ukrán haderő kapott. Az oroszok azt állítják: a végfelhasználói kontroll és exportellenőrzés hiánya miatt a fegyverek jelentős része eltűnik, és végül a Közel-Keletre, Afrikába vagy Latin-Amerikába kerül.
Zsdanova szerint a fegyverszállítások a Nyugat számára „szent tehénnek” számítanak, és bár a nemzetközi szabályokat megsértik, az eszközök gyermekek és nők ellen is bevetésre kerülhetnek, emberi jogokat sértve.
Június 16-án Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes szintén arra szólította fel Kijevet, hogy szabaduljon meg a nyugati fegyverektől.
Elmondása szerint az ukrán fegyverkereskedelem a feketepiacon nemcsak a térséget, hanem magát a Nyugatot is biztonsági kockázatnak teszi ki.
A Nyugat rendre visszautasítja az orosz vádakat, és úgy véli: az efféle kijelentések az ukrajnai háborús agresszió elfedését szolgálják. Az EBESZ hivatalos közleményt egyelőre nem adott ki az ügyben.
Elege lett a NATO-nak, megrendült a bizalom Ukrajnában: a nyugati szövetségesek tudni akarják, hová tűnt 770 millió dollár
Ukrajna az orosz–ukrán háború fokozódásával hamar a globális fegyverkereskedelem kiszolgáltatott szereplőjévé vált. Az ukrán fegyverbeszerzések árnyékos világa nemcsak morális és pénzügyi, hanem jogi és politikai problémákat is felvet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.