Európának függetlenítenie kell nukleáris elrettentését az Egyesült Államoktól – jelentette ki Jens Spahn, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) parlamenti frakcióvezetője. A Weltnek adott interjúban hangsúlyozta: „Ha nem tudsz nukleáris elrettentést biztosítani, akkor gyalog leszel a világpolitikában.”
Spahn szerint Németországnak vezető szerepet kell vállalnia egy önálló európai nukleáris pajzs kialakításában, amely hosszú távon nem támaszkodhat kizárólag az amerikai jelenlétre.
Amerikai atomfegyverek ugyan jelenleg is állomásoznak Németországban, de ez nem elegendő. Tárgyalnunk kell Franciaország és az Egyesült Királyság nukleáris arzenáljában való részvételről, sőt, akár saját hozzájárulásunkról más európai államokkal együtt. Ez rengeteg pénzbe fog kerülni. De ha védelemre vágyunk, azt finanszírozni is kell
– jelentette ki.
A felvetés azért is keltett figyelmet, mert a konzervatív kancellár, Friedrich Merz korábban még erőteljesen kiállt a NATO és az amerikai védelmi garanciák mellett. Spahn kijelentései azonban arra utalnak, hogy a CDU körében alternatív forgatókönyvek is napirendre kerültek.
Merz még februárban, kancellárjelöltként utalt arra, hogy érdemes lenne párbeszédet kezdeményezni az európai nukleáris hatalmakkal – Franciaországgal és Nagy-Britanniával – a nukleáris megosztásról vagy biztonsági együttműködésről.
Spahn új javaslata szerint „forgó alapon” is el lehetne osztani a nukleáris elrettentés felelősségét az uniós tagállamok között. Ezt az elképzelést azonban szakértők azonnal bírálták.
„Ez a javaslat figyelmen kívül hagyja a valóságot – mondta Stefanie Babst, a NATO volt helyettes főtitkára a német közszolgálati rádiónak. – Franciaország és Nagy-Britannia biztosan nem vár arra, hogy Németország végre megpörgesse egy kicsit az ő atomfegyvereiket.”
A szakértők emlékeztetnek arra is, hogy Németországnak nincs saját nukleáris fegyverprogramja, és a politikai klíma sem támogatná az elindítását. Egyes vélemények szerint épp ezért Németország jelenleg nem alkalmas arra, hogy vezető szerepet vállaljon egy európai nukleáris elrettentésben.
Mindezek ellenére Spahn szerint a vita megkerülhetetlen. „Európának elrettentő erővé kell válnia” – mondta, hangsúlyozva, hogy a jövő biztonsága nem épülhet kizárólag amerikai garanciákra.
Moszkvának szól az üzenet: London újra nukleáris erőt épít – új brit vadászbombázók érkeznek
Nagy-Britannia tizenkét darab F–35A típusú vadászbombázót vásárol, amelyek taktikai atomfegyverek hordozására is alkalmasak, ezzel a hidegháború óta először szerez ismét légi nukleáris csapásmérő képességet. A lépés a brit nukleáris elrettentő erő legnagyobb bővítése egy generáció óta, és szorosabbra fűzi a NATO-n belüli együttműködést. A döntés hátterében az orosz fenyegetés fokozódása, valamint az amerikai globális véderő csökkenése áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.