BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyolcmilliárd eurós tőkeinjekciót kap az Uniper

Többségi részesedést szerez az állam a bajba került gázimportőr társaságban. Szerdán derülnek ki a további részletek.

A német kormány azt tervezi, hogy 8 milliárd eurót juttat a legnagyobb német gázimportőrnek, az Unipernek. A tranzakció annak a megállapodásnak a része, amelynek során államosítják a társaságot, hogy sikerüljön megakadályozni az energiarendszer összeomlását. A részletes bejelentés szerdán esedékes – így értesült a Bloomberg. 

 Uniper Benelux power station // 2021-10-28 16:26:31 Netherlands, South Holland, Rotterdam, 28-10-2021. Maasvlakte 2, MV2. Uniper Benelux power station, coal-fired power station (formerly EON Maasvlakte Power Plant 3 (MPP3). Maasvlakte 2, MV2. Uniper Benelux power station, coal-fired power station (formerly EON Maasvlakte Power Plant 3 (MPP3)). aerial photo (surcharge on standard rates); ANP / Hollandse Hoogte / copyright © 2021 Siebe Swart (Photo by Siebe Swart / ANP MAG / ANP via AFP)
Fotó: Siebe Swart / AFP

A tőkeemelés részeként Németország megvásárolja a finn Fortum 78 százalékos részesedését az Uniperben, és ezáltal irányító tulajdonrészt szerez a társaságban. Teljesítik az Uniper fennálló tartozásait is a finn társaság felé. A nyilatkozatok szerint a német kormány lépéskényszerben van, ha a vállalat netán csődbe menne, az végigsöpörhet Európán. Az Uniper-részvények egyre kevesebbet érnek, jelenleg tizedét éri a vállalat, mint a részvényárfolyam csúcsán, a piaci kapitalizáció most 1,5 milliárd euró. 

A Bloomberg cikkére a Fortum-részvények árfolyama 9,5 százalékkal kilőtt, mielőtt a finn tőzsde leállította a velük való kereskedést. 

A befektetők láthatóan örömmel fogadták az újragondolt mentőcsomagot, az eredeti (júliusi) terv értelmében csupán 30 százalékos részt szerzett volna a német állam az Uniperben. Azóta az elképzelés okafogyottá vált, és még mindig fennáll a veszélye, hogy energiaszolgáltatók sora kerülhet csődbe Európában kormányzati támogatás nélkül. 

A Bloomberg forrásai szerint Németország viszonylag alacsony áron vásárol irányító többséget az Uniperben. Ezért sem lehet véletlen a finn szakminiszter nyilatkozata, Tytti Tuppurainen szerint országa kompenzációt is elvár a németektől, anélkül nem fogadja el az államosítás tényét. 

A 8 milliárd eurós tőkeinjekcióval a német állam kitettsége a társaságban meghaladja a 20 milliárdot,

mivel korábban az állami KfW 13 milliárd eurós hitelkeretet biztosított. A várakozások szerint végül 30 milliárd euróba kerül az adófizetőknek az Uniper megmentése.

Mióta az orosz gázszállítás leállt Németország felé, az Uniper a spot gázpiacon kénytelen vásárolni, hogy eleget tegyen szerződéses kötelezettségeinek (a gyárak és a közműszolgáltatók felé), ám ez napi százmillió euró veszteséget okoz számára. 

Államosítanák a német gázóriást


További állami mentöővre szorul a legnagyobb német gázimportőr, az Uniper. Az állam 50 százalék fölé emelheti részesedését a cégben, hogy megmentse a német energiarendszert az összeomlástól.


 



 



 



 



 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.