A cseh hatóságok elrendelték 220 ezer csirke megsemmisítését, mivel a múlt héten kimutatták közöttük a madárinfluenza jelenlétét.

Rohamosan terjed a kórság Csehországban

A farmon, ahol a járvány most felbukkant, 750 ezer szárnyast nevelnek, de mivel három külön teremben tartják őket, és csak az egyikből jelentettek megbetegedést, a populáció kétharmadát meg lehet menteni. Nemrég egy másik cseh telepen 12 ezer csirke és ezer pulyka megsemmisítését rendelték el.

A járvány terjedését a cseh hatóságok nagy erőkkel próbálják lassítani, november óta például csak beltéren lehet tartani a baromfikat. 

Ötvenezer csirke levágását rendelték el Dániában, mert H5N1 influenzavírussal fertőzött példányokat találtak egy gazdaságban az ország nyugati részében – közölte a dán mezőgazdasági minisztérium hétfőn. A súlyosan fertőző vírust először szilveszter éjjelén azonosították elhullott állatok tetemében egy Orumhoz közeli farmon, 177 kilométerre nyugatra Koppenhágától.
Az állatok levágását, valamint a telephely tüzetes kitakarítását és teljes fertőtlenítését a Dán Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hatóság (DVFA) és a Dán Katasztrófavédelmi Ügynökség felügyeli.

 A DVFA helyi illetékese közölte: a farm teljes állománya,

ötvenezer csirke levágást tervezik a következő napokban, hogy gátat szabjanak a vírus további terjedésének, és megelőzzék a madarak további szenvedéseit.

A DVFA hétfőn megtiltotta a farm tíz kilométeres körzetében a tojások felhasználását és a csirkék feldolgozását vagy eladását külön engedély nélkül. A korlátozó intézkedés összesen csaknem 450 ezer szárnyasra terjed ki a környező farmgazdaságokban. A hatóságok azt is közölték, hogy ez az intézkedés leghamarabb 30 nappal az utolsó fertőzött csirke levágását és a terület megtisztítását követően vesztheti hatályát.

A minisztérium szerint október óta ez már a negyedik madárinfluenza-hullám Dániában.

A madárinfluenza a világ szinte minden táján szedi áldozatait, rekordmennyiségű szárnyast pusztítva el az Egyesült Államokban és Európában egyaránt. A vírus újabban terjedésnek indult Dél-Amerikában, Afrikában és Ázsiában is, de Magyarországon is felütötte már a fejét.

A tömeges megbetegedések felfelé tornásszák a már így is magas élelmiszerárakat, és bizonyos országok esetében importkorlátozást is bevezettek a járvány megfékezésére.

A madárinfluenza ugyan képes átterjedni az emberre is, a szakemberek szerint azonban  csupán alacsony kockázatú a lakosság számára.