Régiós összehasonlításban a leggazdagabb magyarok nem állnak ugyan rosszul, de több szomszédos országban már lecsúsznának a dobogóról. Az osztrákoknál és a cseheknél kilencen, a lengyeleknél hatan, a románoknál pedig öten is megelőzik a legmódosabb magyart, Csányi Sándor OTP-vezért.

Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI
Sorra érkeznek a listák a milliárdosokrólA Forbes több országban készít listát a leggazdagabb üzletemberekről. A december 1-jei adatokat figyelembe véve Magyarországon szerdán jelent meg a toplista, novemberben Romániában, szeptemberben pedig Csehországban publikálták a helyi rangsort. A Forbes amerikai szerkesztősége külön is készít egyet, ők a világ dollármilliárdosait veszik számba. A 36. alkalommal összeállított rangsort, amelyben 2668-an szerepelnek, még a március 11-i tőzsdei árfolyamok alapján aktualizálták. A szlovák, az osztrák, a bolgár és a lengyel összevetésnél ezt a listát vettük számításba. |
A leggazdagabb magyarok
Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a Forbes amerikai szerkesztőségének márciusi listáján a 2190. helyen szerepelt 1,3 milliárd dollárnyi, átszámítva 491,6 milliárd forintra becsült vagyonnal. A bankvezér 2018 óta szerepel a listán, decemberben a magyar Forbes a vezető összvagyonát 541,6 milliárd forintra értékelte.
A magyarországi Forbes decemberben Felcsuti Zsolt nagybefektetőt értékelte a második leggazdagabbnak 468,6 milliárd forinttal. Ő először került be a dollármilliárdosok körébe.
Harmadikként Mészáros Lőrinc és családja áll a magyar listán 436,5 milliárd forinttal. Az amerikai Forbes márciusi világranglistáján 2,2 milliárd dollárra, átszámítva 453,9 milliárd forintra értékelte Mészárosék vagyoni helyzetét, amely a 2324. helyhez volt elég. 2019 óta szerepelnek a dollármilliárdosok listáján is.
Mesés vagyonok Csehországban
A leggazdagabb cseh jelenleg Renáta Kellnerová, aki debütált a listán, és az amerikai Forbes szerkesztőségénél rögtön a 104. helyre futott be. Vagyonát Petr Kellner milliárdos (ő volt a magyar Telenor tulajdonosa is) után örökölte, miután férje tavaly repülőgép-szerencsétlenségben elhunyt. Szeptemberben 382,9 milliárd korona, azaz 6300 milliárd forintnyi vagyonelem felett rendelkezhetett.
Nagy előrelépést tett a második leggazdagabb cseh szupergazdag, aki a világon a 304. helyen állt márciusban. Karel Komarek milliárdjait olaj- és gázipari, informatikai és szerencsejátékpiaci befektetésekből szerezte, amelyek a szeptemberi becslés szerint 190,2 milliárd koronát, azaz 3100 milliárd forintot értek. Komarek 2018 óta szerepel a világlistán.
A harmadik helyen Radovan Vítek ingatlanmogul áll 144 milliárd cseh koronával, azaz 2400 milliárd forintra becsült tőkével, amely főként ingatlanüzletek eredménye. Ez globálisan a 438. helyre volt elég márciusban. Vítek 2018 óta az amerikai Forbesnál is toplistás.
A kilencedik leggazdagabb cseh is megelőzi Csányi Sándort a szeptemberi adatok alapján: Marek Dospiva befektetési terepe az egészségügy, a bankszektor, az ingatlanpiac és a repülőgépgyártás – 36 milliárd cseh koronával, azaz 595,2 milliárd forinttal rendelkezik. 2019 óta dollármilliárdos is egyben.
Dollármilliárdosok Szlovákiában
Szlovákia is két üzletemberrel szerepel a márciusban készített világranglistán, csakúgy mint Magyarország. (Felcsuti Zsolt akkor még nem volt rajta.) Az 1729. helyen Ivan Chrenko ingatlanbefektető áll 1,7 milliárd dolláros, azaz 643,5 milliárd forintos vagyonnal. A 2190. helyhez pedig Jaroslav Hascak, ingatlan-, egészségügyi és banki befektető 1,3 milliárd dolláros, azaz 492 milliárd forintos vagyona volt elég. Hascak 2019 óta szerepel a jegyzékben.
Gyarapodtak a román gazdagok
A leggazdagabb román a Dragos és Adrian Paval testvérpár, akik az építőanyagokat, barkács- és lakberendezési cikkeket árusító Dedeman üzletlánc tulajdonosai. Vagyonuk 13 milliárd lejre, azaz 1000 milliárd forintra rúg.
Második helyre Ion Tiriac pénzügyi szakember és korábbi profi tenisz- és jégkorongjátékos futott be 8,5 milliárd lejjel, átszámítva 691,4 milliárd forinttal.
A harmadik pedig az a Daniel Dines, aki a UiPath robotizált folyamatautomatizálási platform tőzsdei bevezetésével 8 milliárd lejt, azaz 605,1 milliárd forintot zsebelt be. Fél éve még az első helyen állt országos összesítésben.
Csányi Sándorénál nagyobb vagyon felett rendelkezhet Ion Stoica és Matei Zaharia is: a Databricks két alapítója összesen 7,5 milliárd lejt, azaz 609,5 milliárd forintot forgat. A Forbes nemzetközi listáján hat román van, közülük öten megelőzik a legvagyonosabb magyart.
Ők a leggazdagabb lengyelek
A dollármilliárdosok listájára hét lengyel került fel. Közülük hatan előzik meg Csányi Sándort, a hetediknek pedig akkora vagyona van, mint Mészáros Lőrincnek.
A leggazdagabb lengyel a 411. helyet foglalja el a világon: Michal Solowow elsősorban az építőiparban utazik, befektetései 6,2 milliárd dollárt, azaz 2300 milliárd forintot érnek. 2018 óta szerepel az amerikai rangsorban is.
A második legmódosabb lengyel (a világranglista 728. helyén tartózkodik) a gyógyszergyártásban érdekelt Jerzy Starak, 4 milliárd dollárral, azaz 1500 milliárd forinttal. Szintén 2018 óta szerepel az összesítésben.

Fotó: Starak Family Foundation
Őt Zbigniew Juroszek és családja követi a világranglista 2324. helyével, szerintük a legbiztosabb megtérülést a szerencsejáték-üzemeltetés és az ingatlanpiac hozza, nekik legalábbis 1,21 milliárd dollárt, azaz 455,4 milliárd forintot hozott ez a két üzletág.
Bulgáriában is meg lehet találni a számításokat
A dollármilliárdosok listáján két bolgár gyáriparos is helyet kapott. A Domuscsiev testvérek, Georgi és Kiril az 1513. helyen tanyáznak 2 milliárd dollárral, azaz 752,4 milliárd forinttal.
Vastag bankszámlák tőlünk nyugatra
A leggazdagabb osztrák nem sokkal ezelőttig a világranglista 51. helyen álló Dietrich Mateschitz volt, a Red Bull egyik alapítója. Vagyona, illetve most már öröksége 27,4 milliárd dollárt, azaz 10 300 milliárd forintot tesz ki. Az üzletember október 22-én elhunyt. 2018 óta szerepelt a jegyzékben.
Második leggazdagabbként a 288. helyre Georg Stumpf került építőiparból és ingatlanbefektetésekből származó jövedelmeivel, amelyek 7,9 milliárd dollárt, azaz csaknem 3000 milliárd forintot érnek. Mateschitz halála miatt most ő számít a legmódosabb osztráknak.

Fotó: AFP
A következő leggazdagabb a 490. helyen álló Rene Benko, aki ingatlanbefektetéseiből és kiskereskedelemből 5,4 milliárd dollárra, azaz 2000 milliárd forintra tett szert.
A nemzetközi listára tizenegy „sógor” került fel, akik közül kilencen előzik meg Csányit, de a 10–11. helyezettek is csak százmillióval maradtak le mögötte.
