Újabb rekordot döntött tavaly a globális katonai kiadások mértéke. Az emelkedő trend már sorozatban kilencedik éve tart – közölte a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) hétfőn. A szervezet új jelentése szerint a 2022-es évhez képest, amikor a világ 2,24 ezer milliárd dollárt költött fegyverekre, 2023-ban 6,8 százalékkal, azaz 2,44 ezermilliárd dollárra duzzadt az országok katonai költekezése. A globális fegyvervásárlások 2009 óta nem nőttek ilyen nagy mértékben.

Bundles,Of,Euro,Bills,And,A,Machine,Gun,Belt,On
globális fegyvervásárlások
A világ országai már nem bíznak a diplomáciában, rekordot döntöttek a globális fegyvervásárlások / Fotó: Shutterstock

A világ tíz legnagyobb katonai költekezője mind számottevően fokozta kiadásait tavaly, és az Ukrajna és Oroszország közötti háború is nagymértékben hozzájárult a számok emelkedéséhez.

Lorenzo Scarazzato, a SIPRI kutatója a DPA német hírügynökségnek elmondta: 

A katonai kiadások növekvő tendenciája azt sugallja, hogy a világ országai egyre kevésbé érzik magukat biztonságban, és talán kezdik előnyben részesíteni a keményebb biztonsági eszközöket a diplomáciai megoldásokhoz képest.

Globális fegyvervásárlások: melyik ország költ a legtöbbet?

Változatlanul az Egyesült Államok költötte a legtöbbet fegyverekre: 916 milliárd dolláros költekezésével a globális katonai kiadások több mint harmadát – 37 százalékát – tette ki tavaly. A második helyen Kína állt, az amerikai kiadások kevesebb mint harmadával, 296 milliárd dollárral. Ez a globális fegyverkiadások 12 százalékának felel meg, és a 2022-es évhez képest 6 százalékos emelkedést mutat.

Kétszeresére nőtt az európai fegyverimport

Az elmúlt öt évben az európai országok kétszer annyi fegyvert vásároltak, mint a korábbi ötéves időszakban. Ukrajna lett a legnagyobb importőr Európában. Globálisan a legtöbb fegyvert India, Szaúd-Arábia és Katar vásárolta. A legnagyobb exportőr az Egyesült Államok volt.

A harmadik helyen tavaly is Oroszország állt, őt követte India, Szaúd-Arábia, Nagy-Britannia, majd Németország. Oroszországban a katonai költekezés 24 százalékkal nőtt tavaly 2022-höz képest, és elérte a 109 milliárd dollárt.

Tavaly globálisan a világ GDP-jének 2,3 százalékát fordították katonai kiadásokra. Az első tíz helyen álló országok közül legnagyobb mértékben Ukrajnában emelkedett a katonai költségvetés: 51 százalékkal nőtt 64,8 milliárd dollárra, és az állami költségvetés 58 százalékát tette ki. A SIPRI számításai szerint Ukrajnának a fegyverkezésre fordított kiadása a nyugati országoktól kapott katonai segélyekkel együtt az orosz katonai költségvetés nagyjából 91 százalékának felelt meg.