Fordulatra utalnak a legfrissebb gazdasági adatok – áll a német gazdasági és klímavédelmi minisztérium havi jelentésében. A dokumentum megjegyzi, hogy az összkép vegyes, de a legújabb adatok alapján fokozatos gazdasági stabilizálódásra lehet következtetni Európa legnagyobb gazdaságában. A dokumentum szerint az ipari termelés, főleg az energiaigényes ágazatokban az év eleje óta érezhetően fellendült.

German flag
German flag and visitors at the German Bundestag, Berlin, April 11, 2024. (Photo by Ute Grabowsky / Photothek Media Lab / dpa Picture-Alliance via AFP)
 Németország az első számú kereskedelmi partnerünk / Fotó: AFP

Ezt azzal támasztják alá, hogy a feldolgozóipar februárban 2,1 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest, míg az ipari termelés 1,9 százalékkal bővült a tavaly májusa óta tartó lejtmenet után. Az építőipar termelése pedig 7,9 százalékkal emelkedett a januári 2,9 százalékos növekedést követően – írja az MTI.

Azt is pozitív változásnak látja a tárca, hogy az Ifo üzleti hangulatindexe szerint márciusban érezhetően javultak a vállalatok üzleti várakozásai, valamint az aktuális üzleti helyzet is javult. A németországi magánháztartások körében a GfK hangulatindexe és a HDE fogyasztói hangulatindexe szintén a stabilizálódás jeleit mutatja az utóbbi időben.

Köhög a német gazdaság

Bár a minisztérium pozitívabban látja a jövőt, az adatok egyelőre nem utalnak fordulatra. A német gyári rendelések februárban 10,6 százalékkal zsugorodtak az előző év azonos hónapjához képest. Sovány vigasz, hogy havi szinten 0,2 százalékos növekedésről számolt be a német statisztikai hivatal. Az utóbbi esetében a belföldi megrendelések másfél százalékkal nőttek, miközben a külföldi megrendelések 0,7 százalékkal csökkentek. 

Ez Magyarország szempontjából is kedvezőtlen hír, ugyanis Németország az első számú kereskedelmi partnerünk, így a német ipar gyengélkedése a magyar gazdaságot is hátráltathatja.

Januárban például a német hatására csökkent a hazai járműgyártás. Németország alapvetően nincs jó állapotban: tavaly a tartós pénzromlás, a magas energiaárak és a gyenge külföldi kereslet miatt recesszióba süllyedt az év egészében a gazdaság, a bruttó hazai termék (GDP) 0,3 százalékkal zsugorodott. Legfontosabb külkereskedelmi partnerünk idén az előrejelzések szerint tovább gyengélkedhet.

A német gazdaságkutató intézetek – a berlini DIW, a kieli IfW, a hallei IWH, az esseni RWI és a müncheni Ifo – együttműködésével összeállított tanulmányban az idei növekedési előrejelzéseket a korábbi 1,2-ről 0,1 százalékra módosították. Az exportot a koronavírus-járvány után az orosz–ukrán háború és a globális gazdaság csökkenése fogta vissza.

Például a fogyasztási cikkek előállításához használt berendezések és egyéb ipari gépek iránti gyenge kereslet nem állt helyre. A jelentésben a németországi energiaigényes ágazatok visszaesését is kiemelték, amelyek a tavalyi óta még mindig nem tudtak talpra állni. A bérek emelkedése és az csökkenése a fogyasztók vásárlóerejét hatékony fegyverré tehetné a recesszió ellen, azonban ennek hatása valószínűleg csak 2025-ben lesz majd látható.

A németek eddig sztrájkoltak és nem vásároltak

Az elmúlt hónapokban a gazdasági problémákat tovább fokozták a vasúti hálózatot és a légi közlekedést egyaránt érintő sztrájkok, amelyek más ágazatokra is nagy hatással voltak. Az viszont pozitív hír, hogy a héten a Lufthansa több hónapos tárgyalás és sztrájkok után megállapodásra jutott a légiutas-kísérők szakszervezetével. 

Európa legnagyobb gazdaságában a kiskereskedelmi forgalom is zuhant: februárban 2,7 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest,  ami a negyedik egymást követő hónapban mutat zsugorodást. Havi szinten 1,9 százalékos visszaesést regisztrált a Destatis. Európa legnagyobb gazdaságában 2022. május óta egyetlen hónap kivételével folyamatos a mutató visszaesése. 

Tavaly az év egészében a kiskereskedelmi forgalom 3,3 százalékkal fogyatkozott, a 2022-es 0,7 százalékos apadás után.

Emmanuel Macron átvenné Európa irányítását

Emmanuel Macron meglátta, és próbálja megragadni az európai vezető szerepre törés lehetőségét. Mivel az Egyesült Királyság már nem tagja az Európai Uniónak, a német vezetés pedig belpolitikai válsággal küzd, Franciaország maradt a legerősebb államnak az integrációban. A francia elnök ambícióját megtámogatja a biztonságpolitika terén az atomarzenál adukártyája: az unióban ugyanis már csak Franciaország rendelkezik atomfegyverrel.