Ha a román elnökválasztás december 8-án tartandó második fordulóját is megnyeri az első fordulóban előnyt szerző ultranacionalista és Putyint támogató Calin Georgescu, alkotmányos válságba kerülhet az ország. Az elnöknek ugyanis a politikai ellenfeleit, a parlamenti választást megnyerő szociáldemokratákat kellene felkérnie kormányalakításra, akik valószínűleg a liberálisokkal és az RMDSZ-szel alakítanának koalíciót. S mi több: Románia attól tart, hogy a magyar, a lengyel és a bolgár példa nyomán az EU az uniós pénzek visszatartásával próbál meg nyomást gyakorolni az országra.
A román legfelsőbb bíróság egyhangúlag jóváhagyta az elnökválasztás első fordulójának eredményét, miután rendelkezésére újraszámolták a szavazatokat, így az első körben győztes Georgescu indulhat a második fordulóban. Politikai elemzők szerint a döntésben szerepet játszhatott az is, hogy ha megsemmisítik az eredményt, az felháborodást váltott volna ki a közvéleményben, tovább erősítve a radikálisokat. Georgescu ellenfele az elnökválasztás második fordulójában az ellenzéki liberális Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség vezetője, aki nemzeti egységre szólított fel a szélsőségesekkel szemben.
Az elmúlt hét eseményei Romániát ismét a nyugati országok fókuszába helyezték; a választók kifejezték csalódottságukat a tartós szegénység és a felszámolhatatlannak tűnő korrupció miatt. A 19 milliós ország bizonytalan politikai és gazdasági helyzetbe került, viszont az elmúlt években kirobbant geopolitikai konfliktusok miatt a térség egyik kulcsállama.
A háború sújtotta Ukrajna északra fekszik, így erősen érződik a Kreml befolyása. A jelenlegi román kormány szerint a szomszédos Moldovában tartott idei választásokba Moszkva beavatkozott. Keletebbre, Georgiában is feszült a helyzet, folyamatosak a tüntetések, a rohamrendőrök könnygázt és vízágyúkat vetettek be, utcai harcok folynak, miután az ellenzék szerint az oroszbarát kormány októberben csalással nyerte meg a választásokat.
A feszültség egyik országból a másikba gyűrűzik. Kedden Georgia Brüsszel-párti elnöke, Salome Zourabichvili például kedden arra figyelmeztetett, hogy "mindenütt orosz megbízottak teszik ugyanazokat a választási ígéreteket", egyértelműen Georgescura utalva – írta a román Adevarul.
Románia Ukrajna fontos szövetségese.
A NATO számára Románia kulcsfontosságú szövetséges a keleti szárnyon, ahol a legnagyobb katonai bázisát építi ki. Georgescu azonban korábban többször is hangoztatta a NATO-val kapcsolatos fenntartásait, és széles körben Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatójának tekintik.
A román sajtóban élénk vita zajlik arról, hogy milyen helyzetbe kerülhet Románia egy ultranacionalista, Putyin-barát és NATO-ellenes elnök alatt. Kérdés az is, hogy Georgescu hajlandó lesz-e politikai ellenfelét kinevezni miniszterelnöknek, vagy elhúzódó alkotmányos válság vár Romániára.
Cristian Paun, a bukaresti Gazdasági Tanulmányok Akadémiájának (ASE) professzora a News.ro című portálnak nyilatkozott: az EU a hosszú késedelmek miatt törölte Bulgária nemzeti reformprogramját.
Mi leszünk a következők, nagyon hamar. Már szinte hallom a diaszpórában élő szélsőségesek kiáltásait, amikor a dugóban ülnek, mert nincs autópálya. Vagy hogy a kórházakban haldokolnak a hozzátartozóik.
A román közgazdász Bulgária kapcsán arra utalt, hogy Brüsszel hétfői döntése értelmében Szófia nem kapja meg a második 653 millió eurós folyósítást a gazdaságélénkítési és fenntarthatósági terv keretében, mivel az ország reformjai még nem fejeződtek be, ami a negyedik éve tartó politikai válság közvetlen következménye.
Az Európai Bizottság közölte, hogy a kifizetést hat hónapra felfüggesztették, mivel Bulgária nem teljesítette az energiaügyi, a korrupcióellenes és a közbeszerzési reformokkal kapcsolatos kötelezettségvállalásait. A kormánynak egy hónapja van arra, hogy reagáljon a bizottság előzetes értékelésére – írja az Euractiv.
A kifizetés befagyasztása újabb lyukat üt Bulgária 2024-es költségvetésén, mivel az ország azért küzd, hogy költségvetési hiányát 3 százalékra korlátozza – 2025-ben kíván csatlakozni az eurózónához. Ha Szófia hat hónapon belül nem hajtja végre az EU által követelt intézkedéseket,
az Európai Bizottság dönthet úgy, hogy megvonja Bulgária mentőcsomagból származó pénzét.
Az ország 5,69 milliárd euró uniós támogatásra jogosult a gazdaságélénkítési és fenntarthatósági terv keretében, eddig azonban csak 1,37 milliárd eurót kapott.
Cristian Paun nyilatkozata, amelyet címlapján közölt a vezető román lap, az Adevarul is, világosan mutatja: Európa-szerte kiismerték az Európai Bizottság hajlandóságát a politikai beavatkozásra pénzek megvonása útján, és ez hivatkozási alappá is vált, akár egy választási kampányban. A lista egyre hosszabb, kezdődött Magyarországgal és Lengyelországgal – az utóbbival kapcsolatban a tavalyi kormányváltással menten megszűntek Brüsszel aggodalmai –, próbáltak nyomást gyakorolni Olaszországra és Szlovákiára, folytatták Bulgáriával, és most ugyanettől tartanak Romániában is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.