Olaf Scholz német kancellár nem zárta ki, hogy Berlin részesedést szerezzen a ThyssenKrupp német konglomerátum acélüzletágában, ehhez azonban nem lesz meg a szükséges támogatottsága – tudósít a Reuters.
Nem zárok ki semmilyen lehetőséget
– mondta a Funke Media Groupnak arra a kérdésre, hogy lehetséges-e egy ilyen lépés, hozzátéve, hogy a német kormány többször is befektetett már a bajba jutott vállalatok átmeneti támogatására, a Lufthansa, az energiaipari Uniper és a Meyer hajógyár közelmúltbeli példáit említve.
Részvételünk ideiglenes jellegű, és célja, hogy segítsünk a vállalatoknak átvészelni a nehéz időket, hogy a potenciális beruházások ne bukjanak meg a saját tőke hiánya miatt
– mondta a kancellár.
Scholz közölte, hogy hétfőn találkozik a gyengélkedő német acélipar vezető képviselőivel, hogy megvitassák, hogyan lehet kezelni a magas energiaárakat, az olcsó ázsiai dömpinget és a klímasemlegességre való átállást.
A Thyssenkrupp az év elején 20 százalékos részesedést adott el acélüzletágában Daniel Kretinsky cseh milliárdosnak, és további 30 százalékos részesedés eladásáról folynak tárgyalások.
A Bloomberg azonban mindezek kapcsán megjegyzi, hogy Scholz aligha kapja meg a tulajdonszerzéshez szükséges parlamenti felhatalmazást a februári előrehozott német választások előtt.
A ThyssenKrupp acélipari részlege novemberben 5 ezer munkahely leépítését javasolta, míg további 6 ezer álláshelyet áthelyezéssel, a tevékenységek kiszervezésével vagy a munkavállalók külső szolgáltatókhoz való áthelyezésével. Az üzletág több milliárd eurós veszteséget szenvedett el a globális acéltúltermelés és az energiaárak emelkedése miatt. Scholz szerint kormányzati intézkedésekkel lehetne garantálni a „megfelellő villamosenergia-árat”, hogy a vállalatok elkötelezhessék magukat az éghajlatbarát acélgyártás mellett.
A kancellár ezzel arra utalt, hogy felső korlátot vezetnének be a hálózati díjakra. Ebben Robert Habeck, a Zöldek gazdasági minisztere is támogatja.
Az idén tehát felső határt szabhatunk a hálózati díjaknak, ha mindenki egyetért vele
– jelentette ki a kancellár homályban hagyva, hogy ki is az a mindenki, akinek ezzel egyet kéne érteni, hiszen parlamenti többséget nem tudhat maga mögött. Az ellenzékben lévő CDU–CSU pártszövetség, amely a közvélemény-kutatások szerint a legesélyesebb az előrehozott választásokon– Friedrich Merz vezetésével – azonban aligha fog támogatni bámiféle szociáldemokrata javaslatot, hasonlóképpen a szintén ellenzéki és Scholz szociáldemokratáinál szintén népszerűbb AfD-hez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.