Az elmúlt év végén visszatért a növekedési pályára a magyar gazdaság, miután a nyers adatok szerint a tavalyi utolsó negyedévben éves alapon 0,4 százalékos növekedést ért el a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján, míg az előző negyedévhez képest a szezonális és naptárhatással kiigazított adat 0,5 százalékos bővülést mértek, tehát a magyar gazdaság kilábalt a technikai recesszióból – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtöki közleményéből, mely arra is felhívja a figyelmet, hogy a tavalyi év egészét tekintve 0,6 százalékos volt a magyar GDP növekedése, ami az Európai Unió középmezőnyéhez tartozik.
A tárca közleménye szerint ezzel a magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett, miután belgazdaság helyreállt, a középosztály erősödik, a családok bizalma fokozatosan javul. Mint írják a lakosság esetében egyértelműen láthatók a fordulat jelei: a foglalkoztatottak száma továbbra is rekordmagas, míg az inaktívak száma rekordalacsony.
Miközben az átlagbér 2010-hez képest több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére nőtt, közel 4,7 millióan dolgoznak,
a reálbérek több mint egy év nőnek folyamatosan, a legfrissebb adatok szerint közel 8 százalékkal,
így a családok pénze egyre többet ér, azaz többet tudnak vásárolni vagy éppen utazni. Ez látszik az egy éve bővülő kiskereskedelmi forgalmon és a hazai turizmus tavalyi rekordévén is.
A lakossági hitelpiac 2023 januárja óta fokozatosan élénkül, tavaly novemberben Magyarország lakossági hitelállomány-növekedése az EU élmezőnyébe tartozott. A lakáspiac is éledezik, így tavaly több mint harmadával emelkedett a lakástranzakciók száma, és növekedési pályára állt az autópiac is, hiszen tavaly 13 százalékkal nőtt az újautó-eladások száma.
Ráadásul a 21 pontos Új Gazdaságpolitikai Akcióterv lakosságot érintő programjai csak most kezdik kifejteni hatásukat, amit tovább erősítenek a Prémium Magyar Állampapír kamatok kifizetései is, melyek tovább erősítik a családok helyzetét. A kormány 2600 milliárd forintot mozgósít a jövedelmek vásárlóerejének növelése és a megfizethető lakhatás biztosítása érdekében.
Az NGM közleménye szerint a vállalatok esetében még fordulatra van szükség, a hitelezést helyre kell állítani. Azonban tartós fordulatot csak a külső kereslet helyreállása hozhat, amikor az export is újra dinamikusan bővül.
Ehhez az is kell, hogy hazánk legfontosabb külkereskedelmi partnere, Németország a választások után gyorsan kilábaljon elhúzódó politikai és gazdasági válságából és két éve tartó recessziójából.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kormány addig tétlenkedik, hiszen a Demján Sándor Programon keresztül 1400 milliárd forintnyi forrással, többek között kedvezményes hitelekkel és egy 100 milliárd forintos tőkeprogrammal támogatja a hazai kkv-k méretugrását és termelékenységük növelését, amely a magyarországi ipar teljesítményének fellendítésén keresztül támogatja a gazdasági növekedést.
Nagy Márton végezetül megállapította: a gazdaság idén negyedévről negyedévre egyre nagyobb ütemű növekedésre vált, 2025 második felében már 3 százalék feletti bővülést láthatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.