A migránsok kívül tartását célzó magyar bevándorlási politikáról beszélt többek közt Madridban szombaton Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Patrióták Európáért pártcsalád nagygyűlésén, felállós tapsot aratva. Alig valamivel később Ausztria kancellárvárománya, Herbert Kickl közölte: ezt célozza meg országa is. A gazdasági háttér: a friss adatok szerint az osztrák ipar a világjárvány jelentkezése óta a legrosszabb teljesítményét nyújtja, amiért aligha a munkaerő hiánya a felelős, hiszen a munkanélküliségi ráta se volt ilyen magas a Covid óta.
A téma a levegőben van.
Mint láthatjuk, nem egyszerűen azért, mert az Egyesült Államokban hatalmas fordulat következett be az új elnök hatalomra kerülésével januárban: a bevándorlás ünneplése helyett a megakadályozására koncentrál a politika.
Európában is ezt már korábban is sürgették, akiket aztán Brüsszelben letromfoltak, hogy aztán még bosszút is álljanak: a példa Magyarország. A korábbi, Willkommenskultur hátterű főáram abszurditása pedig az osztrák gazdaság fejleményeivel szemléltethető könnyedén.
Kickl a Facebookon posztolt, és nem Orbán szavaira reagált, hanem a Heute egy korábbi jelentésére, amely arról szólt, hogy Dánia mindössze 860 menedékkérelmet fogadott el tavaly, és Mette Frederiksen szociáldemokrata kormányfő kinyilvánította, hogy a cél zéró – írja újabb cikkében az osztrák lap.
A menedék cél zéró, mint Ausztriában. Nevezhetjük őket úgy, hogy Dánia-erőd
– kommentálta a posztban a dán hírt Kickl. Ezután mindjárt egy oldalvágás következik a szeptember választásokon Kickl Szabadságpártja (FPÖ) – a Patrióták pártcsalád tagja – által megvert, az addigi kormánykoalíciót vezető Osztrák Néppárt (ÖVP) felé:
És mégis, Dániának kiválóak a gazdasági kapcsolatai és pörgő kereskedelmet (exportot és importot) folytat más EU-tagállamokkal és az USA-val. Miért mondják az ÖVP képviselői folyton, hogy a szigorú bevándorlási politika árt a gazdaságnak? Dánia az ellenkezőjét bizonyítja.
Kickléknek az ÖVP-vel kellene koalíciót összehozniuk, és az általában hosszadalmas osztrák kormányalakítási tárgyalások jelenlegi szakítópontja pont az, kik kapja a belügyi tárcát, amely kötődik a bevándorlási ügyekhez. De az FPÖ már korábban is bírálta a többi párt laza álláspontját bevándorlási ügyekben. Emlékezetesek a korábban kormányzó Szociáldemokraták (SPÖ) kirohanásai a határkerítést felvonó magyar politikusokkal az európai bevándorlási válság 2015-ös kezdete után.
Kickl kétségkívül ziccert lőtt be, ha az osztrák szavazók nem fordítanak süket füleket a gazdasági hírekre – márpedig a választási eredményekből az rajzolódott ki, hogy nem.
Hétfőn tették közzé az ipari termelés decemberi számait, és a kép borzasztó. A trendek az iparban és általában az osztrák munkaerőpiacon nem sok jót ígérnek azon honfitársaink számára, akik nyugati szomszédunkban vállalnának állást, és nem a szolgáltató szektorban.
Szembeötlő, hogy immár lassan négy éve folyamatosan hanyatlik az osztrák ipari termelés éves változásának havi számait mutató index. A múlt év utolsó hónapjában 9,6 százalékkal volt alacsonyabb az ipari termelés, mint 2023 végén. A senyvedő Németországgal erősen összefonódott, exportmotorú közép-európai gazdaságok ipari teljesítménye sem szép, de azért nem annyira meghökkentően, mint az osztrák. A csehek például ugyanabban a hónapban 3 százalékos visszaesést regisztráltak, a magyarok 5,3 százalékot.
Kickl szavait a múlt héten közölt munkanélküliségi adatok is alátámasztják. Aligha van szüksége erőteljes bevándorlási injekcióra egy olyan gazdaságnak, ahol a munkanélküliségi ráta januárra 8,6 százalékra szökött fel. Ez szintén a Covid-járvány időszaka óta a legrosszabb állapot, utoljára 2021 márciusában mértek ennél nagyobbat.
Maradhat az az ellenérv, hogy most ugyan ilyen a helyzet, de ha Európa kilábal a járvánnyal-háborúval-energiaválsággal terhelt időszakból, akkor jól jön majd a bevándorolt munkaerő.
Csakhogy a bevándorlás 2015-ben lódult meg, amikor németek és osztrákok ünnepelték a vonaton befutó migránstömegeket az állomáson. Ezt a tömeget azonban nem sikerült munkára fogni, miközben a szociális kiadásokból kiveszi a részét – erről sokat cikkeznek az elmúlt hónapokban az osztrák lapok.
Sok öreg helyett sok bevándorló kell a versenyképes EU-hoz? – a számok mást mutatnak
2024. 11. 20.: Az idei amerikai és európai voksoláson is azt a választ adták az egyik legfűtöttebb kérdésre az urnáknál: nem a fiatal migránsok segítségével kell úrrá lenni a súlyosbodó demográfiai problémákon. A technológia nem javult, a migráció felerősödött, az európai versenyképességi bajok azonban szaporodtak – erről tanúskodnak a számok, bár a demográfiai probléma létező fájdalom.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.