Február a turistaszezon nem hivatalos kezdete Szantorinin, ilyenkor szoktak érkezni a görög szigetre az első hajók a pihenni vágyókkal. A szigeten észlelt földrengések miatt azonban veszélybe került a legfontosabb iparág, a turizmus.
Január óta folyamatosan reng a föld, minden vendég és a helyi lakosság kétharmada is elmenekült. Azt pedig még a szakértők sem tudják megmondani, mikorra ér véget a vészhelyzet.
A BBC tudósítása szerint egy turistahajót már visszafordítottak, és folyamatosan mondják le a többit is. Antonisz Pagonisz, a görög szállodaszövetség elnöke bízik benne, hogy a problémák hamarosan megoldódnak, erre azonban kevés az esély.
Lehet, hogy a turisták esetleg visszatérnek, de kérdés, hogy lesz-e, aki kiszolgálja őket.
Szantorini az egyik leglátogatottabb görög sziget, és nagyban függ az ország más részéből érkező idénymunkásoktól. Csak valamivel több mint 15 ezer ember él itt, de
csúcsidőszakokban naponta több tízezer vendéget fogadnak.
Az idénymunkások közül pedig sokakat elrémiszthetnek nemcsak a földrengések, hanem annak a veszélye is, hogy elmaradnak a turisták, ezért inkább máshová szerződnek a nyárra.
Idén ráadásul nem csupán pincérekre és szobalányokra lenne szükség az ország más részeiből, hanem építőmunkásokra is, hogy renoválják a megrongálódott szállodákat.
A helyreállítási munkák egyelőre biztonsági okokból el sem kezdődhettek, és a szállodatulajdonosok sürgetik a kormányt, hogy finanszírozza a szakemberek bérét, nehogy elszegődjenek máshová, amíg tétlenül kell várakozniuk.
Pagonisz szerint a kormány válasza pozitív ugyan, de kérdés, hogy valóban lesz-e kézzelfogható eredmény.
Bár a kormány gyorsan reagált a földrengésekre, mentőalakulatokat küldött a szigetre, és március 3-ig érvényes rendkívüli állapotot hirdetett, hogy könnyebb legyen segélyt folyósítani, a szakértők szerint szükség van további infrastrukturális beruházásokra, például egy új kikötőre is Szantorinin.
A szállodaüzemeltetők szigorúbb szabályokat sürgetnek a magáningatlanokat kiadók esetében is, akik nem okvetlenül tartják be a biztonsági előírásokat.
A sziget pedig az egész görög gazdaság szempontjából fontos,
évente átlagosan 5,9 milliárd eurós bevételt termel,
amivel a GDP 2,5 százalékát adja. (Egy euró 402,1 forint.)
Meglévő szobafoglalásokat egyelőre nem mondtak le, az Independent turisztikai forrásokból származó információ szerint a brit turisták például nem változtatnak görögországi terveiken. Nekik azonban hamarosan dönteniük kell, mert különösen az idén április végére eső húsvéti szünetben népszerű úti cél Szantorini.
A helyi szállodaüzemeltetők beszámolói szerint azonban a érdeklődés a további foglalások iránt érezhetően csökken, és súlyos hatása lesz, ha a helyzet egy hónapon belül nem javul.
Az utóbbira pedig sajnos megvan minden esély, szakértők szerint ugyanis a „földrengésvihar” még hetekig, akár hónapokig is tarthat. Bár szerintük nincsen kapcsolat a Szantorini lévő vulkán és a rengések között, azt nem merik biztonsággal ígérni, hogy nem lesz-e egy még erősebb rengés. A biztonság kedvéért utasították a szállodaüzemeltetőket, hogy ürítsék ki az úszómedencéket, nehogy ebben az esetben a lezúduló nagy mennyiségű víz instabillá tegyen épületeket.
Ellátogatott a szigetre Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök is, aki az Euronews tudósítása szerint egyelőre hárommillió eurót ígért egy menekülési útvonal kiépítésére.
A legrosszabbra készülünk, de a legjobban reménykedünk
– fogalmazott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.