Az elmúlt évben több magas rangú orosz rakétaszakértő is ellátogatott Iránba, miután Teherán megerősítette védelmi együttműködését Moszkvával. A Reuters birtokába jutott két csoportos foglalást is részletező dokumentum, valamint a második járat utaslistája szerint a hét fegyverszakértő tavaly április 24-én és szeptember 17-én utazott Moszkvából Teheránba.
A foglalási adatok tartalmazzák a férfiak útlevélszámát, és a hét főből hatnak az útlevélszámában a „20” előtag szerepel, ami az orosz kormány által közzétett rendelet és az orosz külügyminisztérium honlapján található dokumentumok szerint hivatalos állami ügyekben használt útlevelet jelent. Ilyeneket a külföldi munkalátogatáson lévő kormánytisztviselők és a külföldön állomásozó katonai személyzet számára állítanak csak ki. A hírügynökség azt nem tudta megállapítani, hogy a hét orosz személy milyen tevékenységet végzet Iránban.
A perzsa állam védelmi minisztériumának egyik magas rangú tisztviselője elmondta, hogy az orosz rakétaügyi szakértők tavaly többször is látogatást tettek iráni rakétagyártó létesítményekben, köztük két föld alatti bázison is. A Reuters névtelenül nyilatkozó forrása nem nevezte meg az egyeztetések helyszíneit.
A nyugati országok védelmi tisztviselői árgus szemekkel figyelik Irán és Oroszország együttműködését. Értesüléseik szerint az egyik találkozó a Kaszpi-tenger partján fekvő Amirabad kikötőjétől mintegy 15 kilométerre nyugatra található iráni légibázison zajlott.
A hét orosz rakétaszakértő mindegyike magas szintű katonai háttérrel rendelkezik: ketten ezredesi, ketten alezredesi rangban vannak. Szakterületüket tekintve
A Reuters telefonon próbálta elérni a hét férfit. Közülük öten tagadták, hogy Iránban jártak volna, és többen azt is, hogy a hadseregnek dolgoznának. Egyikük nem kívánt nyilatkozni a témában, egy személy pedig egyből letette a telefont. Sem az orosz, sem az iráni védelmi minisztérium nem kommentálta a sajtóértesüléseket.
Oroszország és Irán vezetői januárban egy 20 évre szóló katonai megállapodást írtak alá Moszkvában. A paktum aláírása meg az orosz–ukrán háború eseményeire is hatással van, mint Moszkva iráni gyártmányú Shahed drónok tömegét vetette már be a harcok során, és ez valószínűleg a továbbiakban is folytatódik majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.