BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sorra szedi szét az európai energiamultikat az amerikai tőzsdecápa

Egy amerikai aktivista befektetési alap a brit BP után most egy német energiamultira vetette ki hálóját. Az Elliott Management ötszázalékos részesedést vásárolt az RWE-ben, és átalakításokat sürget a cégnél.

Egy amerikai kockázatitőke-alap, az Elliott Management közel 5 százalékos részesedést szerzett az RWE-ben, és felszólította a német energetikai vállalatot, hogy „jelentősen növelje és gyorsítsa fel” részvény-visszavásárlási programját – értesült a Financial Times.

RWE Elliott Management
Az RWE is az amerikai tőzsdecápa célkeresztjébe került / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Az RWE, amely Európa egyik legnagyobb energiatermelője, jókora megújulóenergia-portfólióval rendelkezik. A vállalat a múlt héten bejelentette, hogy a következő öt évben 10 milliárd euróval csökkenti a zöldtechnológiákba irányuló tőkebefektetéseit, mivel a Trump-adminisztráció offshore szélerőművekkel szembeni ellenállása növeli a megújuló energiába történő befektetések kockázatát. 

Az Elliott, amely legalább tavaly óta építi részesedését az RWE-ben, hétfőn közölte, hogy közel 5 százalékos részesedést szerzett a vállalatban. 

Ez az amerikai aktivista befektető legújabb jelentős pozíciója egy európai energetikai vállalatban, miután nagy feltűnést keltő részesedést szerzett a londoni tőzsdén jegyzett BP-ben, amelyet arra próbál ösztönözni, hogy távolodjon el a zöldenergiától.

Az Elliott üdvözölte az RWE múlt heti bejelentését a megújuló energiaforrásokra fordított kiadások csökkentéséről, és „fontos első lépésnek” nevezte azt a fegyelmezettebb tőkeallokáció felé. Ugyanakkor bírálta is az RWE-t, mondván, nem eléggé elkötelezett a részvényesi érték növelésében, és hozzátette, hogy szerinte az RWE továbbra is alulértékelt. 

Tekintettel a bejelentett beruházáscsökkentésre és az RWE tartós alulértékeltségére, úgy véljük, hogy vonzó lehetőség nyílik a folyamatban lévő részvény-visszavásárlási program jelentős növelésére és felgyorsítására 

– áll az Elliott közleményében.

A Trump-hatás alól az RWE se vonhatja ki magát

Az RWE jelentős összegeket fektetett a megújuló energiába, de Donald Trump amerikai elnökválasztási győzelme óta visszafogja ezeket a törekvéseit. Két évvel ezelőtt a vállalat közel 7 milliárd dollárt költött a Con Edison Clean Energy Business felvásárlására, amely nap- és szélerőműprojekteket üzemeltet az Egyesült Államokban.

  • Az RWE részvényei az elmúlt évben 3 százalékot erősödtek, 
  • 2025-ben eddig körülbelül 9 százalékos árfolyam-növekedést értek el. 
  • A vállalat piaci kapitalizációja körülbelül 24 milliárd euró. 
  • A részvények értéke hétfőn, a korai kereskedés során 2,5 százalékkal emelkedett.

 

Az RWE a múlt héten 5,7 milliárd eurós 2024-es eredményt jelentett be. A vállalat megerősítette közép- és hosszú távú nyereségcéljait, annak ellenére, hogy csökkentette a tőkebefektetéseit. 

Februárban az Elliott közel 5 százalékos részesedést szerzett a nehézségekkel küzdő olajipari óriásban, a BP-ben, 

ahol az olaj- és gázkitermelésre való újbóli összpontosításért lobbizik. Piaci hírek szerint az amerikai tőzsdecápa márciusban 670 millió eurós short pozíciót nyitott a TotalEnergies energetikai vállalat részvényeire – vagyis a francia energiaipari óriás árfolyamának jelentős esésére számít.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.