Egy amerikai kockázatitőke-alap, az Elliott Management közel 5 százalékos részesedést szerzett az RWE-ben, és felszólította a német energetikai vállalatot, hogy „jelentősen növelje és gyorsítsa fel” részvény-visszavásárlási programját – értesült a Financial Times.
Az RWE, amely Európa egyik legnagyobb energiatermelője, jókora megújulóenergia-portfólióval rendelkezik. A vállalat a múlt héten bejelentette, hogy a következő öt évben 10 milliárd euróval csökkenti a zöldtechnológiákba irányuló tőkebefektetéseit, mivel a Trump-adminisztráció offshore szélerőművekkel szembeni ellenállása növeli a megújuló energiába történő befektetések kockázatát.
Az Elliott, amely legalább tavaly óta építi részesedését az RWE-ben, hétfőn közölte, hogy közel 5 százalékos részesedést szerzett a vállalatban.
Ez az amerikai aktivista befektető legújabb jelentős pozíciója egy európai energetikai vállalatban, miután nagy feltűnést keltő részesedést szerzett a londoni tőzsdén jegyzett BP-ben, amelyet arra próbál ösztönözni, hogy távolodjon el a zöldenergiától.
Az Elliott üdvözölte az RWE múlt heti bejelentését a megújuló energiaforrásokra fordított kiadások csökkentéséről, és „fontos első lépésnek” nevezte azt a fegyelmezettebb tőkeallokáció felé. Ugyanakkor bírálta is az RWE-t, mondván, nem eléggé elkötelezett a részvényesi érték növelésében, és hozzátette, hogy szerinte az RWE továbbra is alulértékelt.
Tekintettel a bejelentett beruházáscsökkentésre és az RWE tartós alulértékeltségére, úgy véljük, hogy vonzó lehetőség nyílik a folyamatban lévő részvény-visszavásárlási program jelentős növelésére és felgyorsítására
– áll az Elliott közleményében.
Az RWE jelentős összegeket fektetett a megújuló energiába, de Donald Trump amerikai elnökválasztási győzelme óta visszafogja ezeket a törekvéseit. Két évvel ezelőtt a vállalat közel 7 milliárd dollárt költött a Con Edison Clean Energy Business felvásárlására, amely nap- és szélerőműprojekteket üzemeltet az Egyesült Államokban.
Az RWE a múlt héten 5,7 milliárd eurós 2024-es eredményt jelentett be. A vállalat megerősítette közép- és hosszú távú nyereségcéljait, annak ellenére, hogy csökkentette a tőkebefektetéseit.
Februárban az Elliott közel 5 százalékos részesedést szerzett a nehézségekkel küzdő olajipari óriásban, a BP-ben,
ahol az olaj- és gázkitermelésre való újbóli összpontosításért lobbizik. Piaci hírek szerint az amerikai tőzsdecápa márciusban 670 millió eurós short pozíciót nyitott a TotalEnergies energetikai vállalat részvényeire – vagyis a francia energiaipari óriás árfolyamának jelentős esésére számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.