BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Részvénypiacok: vámháborús bizonytalanságban irányt keresnek az indexek

A tőkepiacok mozgásait továbbra is az amerikai elnök bejelentései irányítják. Trump közölte, hogy nem áll szándékában lemondatni a Fed elnökét és kiegyezne Kínával is. A részvénypiac azonban konkrét bejelentések híján egyelőre keresi az irányt.

A részvénypiac csütörtökön alig mozdult az éjszakai ázsiai kereskedelemben, a dollár erősödése megtorpant, a befektetők próbálták kiszűrni a zajt a Trump-adminisztráció és annak változékony vámügyi álláspontja, valamint a Federal Reserve vezetésével kapcsolatos bizonytalanságok közepette.

részvénypiac ázsiai részvény
A kereskedelmi háborúval kapcsolatos konkrét bejelentések híján irányt keres a részvénypiac / Fotó: AFP

Trump elnök éles támadásokat intézett a Fed elnöke, Jerome Powell ellen, majd visszavonta a lemondására vonatkozó felhívást, és a Kínával szembeni vámok végső sorsáról sem adott egyértelmű iránymutatást. 

A Trump-adminisztráció fontolóra venné a Kínából importált árukra kivetett vámok csökkentését a Pekinggel folytatandó tárgyalások függvényében – mondta egy forrás a Reutersnek szerdán, miután a Wall Street Journal arról számolt be, hogy a Fehér Ház mérlegeli a kínai importvámok mérséklését.

Később azonban Scott Bessent pénzügyminiszter közölte, hogy egy ilyen lépés nem történne egyoldalúan, megismételve a Fehér Ház szóvivője, Karoline Leavitt hasonló nyilatkozatát. 

Nem hiszem, hogy hozzá lehet szokni ahhoz a kapkodáshoz és azokhoz az ellentmondásos döntésekhez, amit látunk. Ez extrém 

kommentálta a helyzetet a Reutersnek nyilatkozva Tony Sycamore, az IG piaci elemzője. „Trumpról beszélünk, aki próbálja megtalálni a megfelelő stratégiákat, nem fél kipróbálni valamit, és nem fél visszakozni, ha nem válik be.”

  • Az MSCI ázsiai-csendes-óceáni részvényindexe (amely a japán részvényeket nem tartalmazza) 0,4 százalékkal esett, szemben a Wall Street szerdai emelkedésével, amelyet a kínai–amerikai kereskedelmi feszültségek enyhülésébe vetett remények hajtottak. 

Irányt keres a részvénypiac

Az amerikai határidős részvényindexek visszavettek korábbi nyereségükből: 

  • a Nasdaq határidős jegyzése 0,24 százalékkal, 
  • az S&P 500 0,15 százalékkal gyengült. 
  • Az Eurostoxx 50 határidős indexe mindössze 0,08 százalékkal emelkedett. 
  • A japán Nikkei index 1 százalékkal nőtt. 
  • Kínában a CSI300 blue-chip index 0,24 százalékkal emelkedett, 
  • Hongkong Hang Seng indexe 0,7 százalékkal csökkent.

Japán vámügyi tárgyalója, Ryosei Akazawa végső egyeztetéseket folytat; április 30-án az Egyesült Államokba utazik egy második tárgyalási fordulóra. 

A rövid távú volatilitás most rendkívül magas... és ez fenn is marad, mivel az alapvető játékszabályok változnak... a világgazdasági rend átalakul 

– mondta Salman Ahmed, a Fidelity International globális makrogazdasági és stratégiai eszközallokációs vezetője.

A dollár csütörtökön veszített erejéből, a hét eleji dollárerősödést az váltotta ki, hogy Trump közölte: nem áll szándékában lemondatni Jerome Powellt, az amerikai jegybank elnökét. A befektetői bizalom azonban az amerikai eszközök iránt továbbra is törékeny maradt.

  • A jenhez képest a dollár 0,5 százalékkal 142,75-re esett. 
  • Az euró 0,32 százalékkal 1,1350 dollárra erősödött, 
  • a svájci frank több mint 0,3 százalékkal 0,82795-re emelkedett a zöldhasúval szemben.

A hosszabb lejáratú amerikai államkötvények hozamai stabilizálódtak, mivel Trump visszalépése Powell ügyében enyhítette a monetáris és fiskális hitelesség miatti aggodalmakat. 

  • A 30 éves kötvény hozama alig változott, 4,7980 százalékon állt. 
  • A referenciaértékű 10 éves kötvény hozama körülbelül 3 bázisponttal 4,3578 százalékra csökkent.

Az amerikai jegybank továbbra is óvatos marad

A Federal Reserve clevelandi elnöke, Beth Hammack szerdán közölte, hogy a kilátások körüli jelentős bizonytalanság továbbra is azt indokolja, hogy a jegybank lassan haladjon a monetáris politika alakításában, és figyelje a gazdaság teljesítményét. 

A piacok jelenleg nagyjából 80 bázispontnyi kamatcsökkentést áraznak be decemberig.

Eközben az olajárak stabilizálódtak az előző napi csökkenés után, miután egyes hírek szerint az OPEC+ júniusban mérlegelné a kitermelés gyorsítását. 

  • A Brent nyersolaj határidős ára 0,08 százalékkal 66,17 dollárra nőtt hordónként, 
  • az amerikai WTI kőolaj ára 0,03 százalékkal 62,29 dollárra emelkedett. 
  • Az arany újra emelkedni kezdett, közelítve történelmi csúcsához – az árfolyam legutóbb 1,6 százalékkal emelkedve 3340,29 dolláron állt unciánként.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.