BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szijjártó: elvárjuk a Bizottságtól, hogy tárgyaljon az Egyesült Államokkal és Kínával

A magyar gazdaság erősen kitett az exportnak, ezért hazánk nem vámháborút, hanem tárgyalást szorgalmaz – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A politikus szerint az Európai Bizottságnak konkrét javaslatokkal kell rendeznie a helyzetet az Egyesült Államokkal és Kínával. Az EU tagállamai egyetértenek abban, hogy a globális kereskedelmi konfliktusok súlyos következményekkel járhatnak, és csak szabályokon alapuló rendszer nyújthat stabilitást a jövőben.

A magyar gazdaság teljesítményét nagyban meghatározza az export. A magyar munkavállalók szorgalma és szakértelme nyomán hazánk jóval lakosságarányon felül teljesít az export-világranglistán, ezért a mi érdekünk nem a vámháború, hanem a tárgyalás – írta ki Facebook-oldalára Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter szerint elvárják az Európai Bizottságtól, hogy tárgyalásokkal rendezze a kialakult helyzetet, mind az Egyesült Államokkal, mind Kínával.

Szijjártó: elvárjuk a Bizottságtól, hogy tárgyaljon az Egyesült Államokkal és Kínával
Szijjártó: elvárjuk a Bizottságtól, hogy tárgyaljon az Egyesült Államokkal és Kínával / Fotó: Facebook / Szijjártó Péter

Szijjártó Péter a bejegyzésben leszögezte:

Csak hogy világos legyen: nem egyszerűen azt várjuk el, hogy beszélgessenek, hanem azt, hogy komoly javaslatokat tegyenek le az asztalra, és sikeresek legyenek.

A tagországoknak egyeztetniük kell arról, hogyan helyezzék el Európát abban a helyzetben, amit a globális kereskedelmi rendszer paradigmaváltásaként lehetne leírni – jelentette ki az Európai Bizottság kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős biztosa Luxembourgban hétfőn. Maros Sefcovic a tagországok kereskedelmi ügyekért felelős minisztereinek tanácsülését megelőzően újságíróknak nyilatkozva leszögezte, a tagországi szakminiszterek megbeszélésének középpontjában annak áttekintése kell álljon, hogy az Európai Unió miként készítse elő következő lépéseit az Egyesült Államokkal ápolt kereskedelmi kapcsolatait illetően.

A minisztereknek tárgyalniuk kell arról, hogy az EU miként készítse fel kereskedelmi rendszereit az esetleges kereskedelmet érintő eltérítésekre, illetve miként biztosítsa, hogy a „jelenlegi nagyon nehéz helyzetben” támogatást nyújtson az európai vállalatoknak – hangoztatta.

Egyeztetésre van szükség továbbá arról is, hogy az EU miként gyorsítsa fel a kereskedelmi tárgyalásokat a világ többi részével annak biztosítására, hogy a kereskedelem 87 százaléka továbbra is a szabályokon alapuló rendszeren belül működjön, tiszteletben tartva a Kereskedelmi Világszervezetet (WTO) és mindazokat a szabályokat, amelyeket sok-sok évtizede betartunk – tette hozzá érkezésekor a kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős biztos.

Michal Baranowski, az Európai Unió Tanácsának féléves elnökségét betöltő Lengyelország gazdaságfejlesztési és technológiai minisztériumának államtitkára a tanácsi elnökség nevében elmondott érkezési beszédében azt mondta, 

a globális gazdaság történetében sosem vezettek be olyan vámtarifákat, mint amilyeneket az elmúlt hetekben.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy a száz évvel ezelőtt alkalmazott vámok az akkori válságok súlyosbodásához vezettek, ami végül munkahelyek millióinak elvesztését, politikai szélsőségek megjelenését okozta. „A nemzetközi konfliktusok a nagy gazdasági világválságok forrásai, ez a tét. Remélem, mindannyian tanulunk a történelemből” – fogalmazott. Világos, hogy a kialakuló konfrontációnak nem lesz nyertese – tette hozzá a lengyel politikus.

Az új amerikai vámintézkedések fél és 1 százalékpont közötti mértékben lassíthatják az euróövezet gazdasági növekedését – mondta Jannisz Szturnarasz görög jegybankelnök a Financial Timesnak adott, hétfőn megjelent interjúban. Szturnarasz arra figyelmeztetett, hogy a fenyegető globális kereskedelmi háború negatív keresleti sokkot okozhat az euróövezetben, ami súlyosan érintheti az európai gazdasági növekedést.

Az EU-ba irányuló amerikai árubehozatal 2024-ben 334 milliárd euró volt, szemben az Egyesült Államokba irányuló 532 milliárd eurónyi uniós exporttal. Az EU-t 25 százalékos amerikai importvám sújtja az acélra, az alumíniumra és az autókra, és szerdától 20 százalékos „viszonossági” vámok szinte minden más árura.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.