A magyar gazdaság teljesítményét nagyban meghatározza az export. A magyar munkavállalók szorgalma és szakértelme nyomán hazánk jóval lakosságarányon felül teljesít az export-világranglistán, ezért a mi érdekünk nem a vámháború, hanem a tárgyalás – írta ki Facebook-oldalára Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter szerint elvárják az Európai Bizottságtól, hogy tárgyalásokkal rendezze a kialakult helyzetet, mind az Egyesült Államokkal, mind Kínával.
Szijjártó Péter a bejegyzésben leszögezte:
Csak hogy világos legyen: nem egyszerűen azt várjuk el, hogy beszélgessenek, hanem azt, hogy komoly javaslatokat tegyenek le az asztalra, és sikeresek legyenek.
A tagországoknak egyeztetniük kell arról, hogyan helyezzék el Európát abban a helyzetben, amit a globális kereskedelmi rendszer paradigmaváltásaként lehetne leírni – jelentette ki az Európai Bizottság kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős biztosa Luxembourgban hétfőn. Maros Sefcovic a tagországok kereskedelmi ügyekért felelős minisztereinek tanácsülését megelőzően újságíróknak nyilatkozva leszögezte, a tagországi szakminiszterek megbeszélésének középpontjában annak áttekintése kell álljon, hogy az Európai Unió miként készítse elő következő lépéseit az Egyesült Államokkal ápolt kereskedelmi kapcsolatait illetően.
A minisztereknek tárgyalniuk kell arról, hogy az EU miként készítse fel kereskedelmi rendszereit az esetleges kereskedelmet érintő eltérítésekre, illetve miként biztosítsa, hogy a „jelenlegi nagyon nehéz helyzetben” támogatást nyújtson az európai vállalatoknak – hangoztatta.
Egyeztetésre van szükség továbbá arról is, hogy az EU miként gyorsítsa fel a kereskedelmi tárgyalásokat a világ többi részével annak biztosítására, hogy a kereskedelem 87 százaléka továbbra is a szabályokon alapuló rendszeren belül működjön, tiszteletben tartva a Kereskedelmi Világszervezetet (WTO) és mindazokat a szabályokat, amelyeket sok-sok évtizede betartunk – tette hozzá érkezésekor a kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős biztos.
Michal Baranowski, az Európai Unió Tanácsának féléves elnökségét betöltő Lengyelország gazdaságfejlesztési és technológiai minisztériumának államtitkára a tanácsi elnökség nevében elmondott érkezési beszédében azt mondta,
a globális gazdaság történetében sosem vezettek be olyan vámtarifákat, mint amilyeneket az elmúlt hetekben.
Arra hívta fel a figyelmet, hogy a száz évvel ezelőtt alkalmazott vámok az akkori válságok súlyosbodásához vezettek, ami végül munkahelyek millióinak elvesztését, politikai szélsőségek megjelenését okozta. „A nemzetközi konfliktusok a nagy gazdasági világválságok forrásai, ez a tét. Remélem, mindannyian tanulunk a történelemből” – fogalmazott. Világos, hogy a kialakuló konfrontációnak nem lesz nyertese – tette hozzá a lengyel politikus.
Az új amerikai vámintézkedések fél és 1 százalékpont közötti mértékben lassíthatják az euróövezet gazdasági növekedését – mondta Jannisz Szturnarasz görög jegybankelnök a Financial Timesnak adott, hétfőn megjelent interjúban. Szturnarasz arra figyelmeztetett, hogy a fenyegető globális kereskedelmi háború negatív keresleti sokkot okozhat az euróövezetben, ami súlyosan érintheti az európai gazdasági növekedést.
Az EU-ba irányuló amerikai árubehozatal 2024-ben 334 milliárd euró volt, szemben az Egyesült Államokba irányuló 532 milliárd eurónyi uniós exporttal. Az EU-t 25 százalékos amerikai importvám sújtja az acélra, az alumíniumra és az autókra, és szerdától 20 százalékos „viszonossági” vámok szinte minden más árura.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.