A gazdasági és geopolitikai kockázatok miatt az ultragazdagok egyre inkább külföldre menekítik az aranyukat, és Szingapúr lett az utóbbi időben az egyik kedvenc célállomás. A repülőtér közelében található hatszintes, szigorúan őrzött létesítményben 1,5 milliárd dollárt értékben vannak a széfekben ezüst- és aranyrudak. (Egy dollár 355,5, forint.)
Ez ugyan önmagában még nem horribilis érték, azonban az már jól mutatja a trendeket, hogy az év első négy hónapjában 88 százalékkal nőtt a széfet bérlők száma, mondta a CNBC-nek Gregor Gregersen, az intézmény alapítója. A Reserve egyébként árul is ezüst- és aranyrudakat, és az eladások is 200 százalékkal megugrottak ebben az időszakban.
Ágazati források szerint a növekvő nyugtalanságérzet az érdeklődés fő hajtóereje. „Sok nagyon nagy vagyonú ügyfél figyeli a vámokat, a világ változását, a geopolitikai instabilitás lehetőségét” – magyarázta Gregersen.
Egyre többen gondolják úgy, hogy a fizikai fémet érdemes olyan biztonságos helyre menteni, mint Szingapúr
– tette hozzá, hangsúlyozva, hogy az új megrendelések 90 százaléka külföldről érkezik.
A portál a hírrel kapcsolatban emlékeztetett, hogy az arany árfolyama az elmúlt hónapokban meteorszerűen emelkedett és egymást követő rekordokat döntött. Részben az amerikai–kínai kereskedelmi feszültségek és az áprilisi tömeges amerikai eszközeladás okozta volatilitás miatt ugyanis nőtt a biztonságos menedék vonzereje.
Bár az áremelkedés megállt a két gazdasági szuperhatalom közötti kereskedelmi feszültségek enyhülését követően, egyes piaci megfigyelők még mindig úgy vélik, hogy az arany jövőre akár 5000 dollárra is drágulhat unciánként. Most 3346,32 dollár körül mozog, ami még mindig a történelmi csúcsok közelében van.
A tehetősek ráadásul egyre inkább a fizikai aranyrudakat részesítik előnyben a befektetési arany helyett. Bár a fizikai arany tárolása és birtoklása sem teljesen mentes az árfolyamkockázattól, korlátozza a kitettséget bizonyos kockázatoknak.
Alacsonyabbak például a partnerkockázatok abban az esetben, ha valaki közvetlenül birtokolja az eszközt. A Silicon Valley Bank 2023-as válsága óta preferálják a befektetők a konkrét aranyrudak fizikai birtoklását, az ugyanis
nem kerül veszélybe, ha egy pénzintézet összeomlik
– emlékeztetett Nicky Shiels, a nemesfém-finomító és kereskedő MKS Pamp fémstratégiai vezetője.
A még inkább aggodalmaskodók nem bankot választanak az aranyrudaik őrzésére. Jeremy Savory, a dubaji Millionaire Migrant tanácsadó cég alapítója szerint különösen igaz ez olyan országok esetében, ahol nem tartják megbízhatónak a helyi bankrendszert, mint például
A nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek számára állampolgársággal kapcsolatos szolgáltatásokat nyújtó cég ügyfelei között sokan vannak olyanok, akik fizikai aranyat próbálnak Svájcban, Szingapúrban és Dubajban található páncéltermekbe szállítani – mondta.
A fizikai arany azonban kevésbé lehet vonzó a rövid távú befektetők számára, mivel a megvásárlásának és a mozgatásának a tranzakciós költségei magasabbak, mint a befektetési aranyé.
Kérdés, hogy miért választják egyre többen Szingapúrt az aranyuk őrzőjének. Shiels szerint azért, mert a városállamot a Kelet Svájcának tekintik, biztonságos, politikailag és gazdaságilag viszonylag stabilitás joghatóság hírében áll. Kulcsfontosságú tranzitközpontként betöltött szerepe miatt a gazdagok számára is vonzó és kényelmes hely az aranyuk tárolására.
Bár Dubaj szintén népszerű és biztonságos tranzitközpont, az arany ottani tárolása több papírmunkát igényelhet, amit sokan nem szeretnek, ezért választják inkább Szingapúrt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.