BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Nvidia újból Kína kedvében jár – Donald Trumpék nem tudják eléggé korlátozni a kereskedelmet

Az amerikai Nvidia új, mesterséges intelligenciára tervezett csipet dob piacra Kínában. A csip gyengébb teljesítménye miatt lényegesen olcsóbb lesz a betiltott H20-as modellnél. A Blackwell-architektúrára épülő új GPU tömeggyártása már júniusban elindulhat. Az Nvidia célja a lépéssel, hogy visszaszerezze Kínában az elveszített piaci részesedését.

Az Nvidia új mesterségesintelligencia- (MI) csipet dob piacra Kínában, amely jelentősen olcsóbb lesz annál a H20-as modellnél amelynek az értékesítését megtiltották az ázsiai államba. A tömeggyártás már júniusban megkezdődhet – tudta meg a Reuters három bennfentestől.

csip Chonburi,,Thailand,-,June,06,,2022:,Close,Up,Nvidia,Geforce
Az Nvidia túljár az amerikai kormányzat eszén, közvetlenül Kínának fejleszt új csipet / Fotó: Shutterstock

A GPU, vagyis grafikus feldolgozóegység az Nvidia legújabb, Blackwell-architektúrára épülő MI-processzorcsaládjának része lesz, és várhatóan 6500–8000 dollárért dobhatják a piacra.

Ez jóval alacsonyabb a H20-as csip 10–12 ezer dolláros árszintjénél.

Az alacsonyabb ár azonban jelentősen gyengébb számítási teljesítménnyel és egyszerűbb gyártási technológiával jár. Nicolas Gaudois, az UBS Ázsiai technológiai kutatási vezetője szerint az új GPU hagyományos memóriával nem tud kiszolgálni minden mesterséges intelligencia algoritmust.

A csip alapja az Nvidia RTX Pro 6000D lesz, amely szerverosztályú GPU, és hagyományos GDDR7 memóriát használ majd a fejlettebb HBM (High Bandwidth Memory) helyett. Ezenkívül nem alkalmazza majd a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) fejlett CoWoS (Chip-on-Wafer-on-Substrate) tokozási technológiáját sem. A GF Securities előrejelzése szerint az új GPU a GDDR7 memóriával körülbelül 1,7 terabyte/másodperc sávszélességet ér el – éppen a korlátozási határérték alatt.

Az Nvidia szóvivője szerint a vállalat lehetőségei még korlátozottak. „Amíg nem véglegesítünk egy új terméktervet, és nem kapjuk meg az amerikai kormány jóváhagyását, gyakorlatilag kizártak minket Kína 50 milliárd dolláros adatközpontpiacáról.”

Miután az Egyesült Államok áprilisban gyakorlatilag betiltotta a H20-at, az Nvidia kezdetben annak egy lebutított változatát tervezte Kínának, de ez a terv végül nem valósult meg. A vezérigazgató szerint a cég H20 Hopper architektúrája már nem módosítható tovább a jelenlegi amerikai szabályok mellett.

Kína az Nvidia fontos piaca, így korábban is tervezet neki csipet, hogy megkerülje az amerikai exporttilalmat

Kína továbbra is az Nvidia kiemelt piaca, a tavalyi pénzügyi évben a bevételének 13 százaléka onnan származott. Így nem meglepő, hogy ez immár a harmadik alkalom, amikor a csipgyártó külön grafikus feldolgozóegységet fejleszt az ázsiai állam piacára. Erre azért volt szükség, mert a kereskedelmi háború miatt az Egyesült Államok az elmúlt években fokozatosan tiltólistára tette a fejlett technológia értékesítését a kínai cégek részére.

Az új GPU segíthet az Nvidiának megőrizni versenyképességét, még úgy is, hogy az exportkorlátozások miatt eddig komoly piaci részesedést veszített. Fő versenytársa Kínában az Ascend 910B csipet gyártó Huawei.

„A Huaweihez hasonló kínai technológiák várhatóan egy-két éven belül utolérik az ilyen visszabutított verziók számítási teljesítményét” – vélekedett Nori Chiou, a szingapúri White Oak Capital Partners befektetési igazgatója a hírügynökségnek.

Az Nvidia „megmaradt előnye leginkább abban rejlik, hogy képes MI-klasztereket integrálni saját CUDA platformjára” – tette hozzá.

A CUDA az Nvidia programozási architektúrája, amelyre a mérnökök az MI-modelleket és alkalmazásokat építik a grafikus feldolgozóegységeikre. Mivel a vállalatok közt elterjedt ennek és a hozzá kapcsolódó fejlesztői ökoszisztémának a használata, sokan hűek maradnak az Nvidiához.

Ennek ellenére 

az Nvidia kínai piaci részesedése 2022 előtt még 95 százalék volt, míg manapság 50 százalék

– derült ki Jensen Huang vezérigazgató múlt heti bejelentéséből. Huang szerint ha az amerikai exportkorlátozások folytatódnak, még több kínai ügyfél fordul majd a Huawei csipjeihez.

A hírügynökség forrásai szerint az Nvidia egy másik Blackwell-alapú csipet is fejleszt Kínának, amelynek a gyártása legkorábban szeptemberben indulhat.

Villámgyorsan reagált a Huawei az Nvidia kínai tiltására: napokon belül indulhat a kiszállítás

Az Nvidia a vámháború legújabb fejleményei miatt már azokat a csipjeit sem értékesítheti Kínában, amelyeket eddig minden további nélkül eladhatott a távol-keleti országban. A Huaweit nem érte váratlanul a fordulat.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.