Ha mutatta is korábban a csigalassú kilábalás jeleit, továbbra is szenved az európai gazdaság. Váratlanul ismét visszaesett májusban az euróövezet üzleti aktivitása, a blokkban domináns szolgáltatási ágazat a vártnál nagyobb keresletcsökkenést szenvedett el. A feldolgozóipar a stabilizálódás további jeleit mutatta a HCOB felmérése szerint, csakhogy továbbra is zsugorodóban van az aktivitása, ahelyett, hogy növekedne. Ezek a magyar gazdaság számára sem jó hírek. Az Európai Központi Bank kamatcsökkentéseitől remélnek elmozdulást, illetve később a magyar gazdaság számára kiemelten fontos Németországban elhatározott hatalmas költekezési programtól.
Az előzetes összetett – az ipart és a szolgáltatásokat együtt mutató – euróövezeti beszerzésimenedzser-index (BMI) 49,5 pontra zuhant az áprilisi 50,4-es értékről a várt stagnálás helyett. Az 50 pont jelentené a stagnálást, ez alatti érték a további visszaesést valószínűsíti.
A feldolgozóipari BMI az áprilisi 49 pontról 49,4 pontra javult, de még így is a zsugorodást jelző ötven pont alatt maradt; elemzők a Trading Economics szerint rosszabbat, 49,2 pontot vártak.
A szolgáltatószektor BMI-je az előzetes adat szerint 48,9 pontra esett az előző havi 50,1-ről; itt javulást, 50,5 pontot vártak.
Úgy tűnik, az euróövezet gazdasága egyszerűen nem tud stabilizálódni. Január óta csak a legcsekélyebb növekedést mutatják az adatok, májusban pedig a magánszektor ténylegesen zsugorodásba csúszott
– értékelte az eredményt a Reutersnek Cyrus de la Rubia, a Hamburg Commercial Bank vezető közgazdásza.
Mivel a kereslet ismét csökkent, a szolgáltatócégek egyre kevésbé optimisták az előttünk álló évvel kapcsolatban. Az üzleti várakozások indexe 55,1 pontról 54-re süllyedt, ami közel három éve a legalacsonyabb érték.
A feldolgozóipar a javulás további jeleit mutatja, a főszám javulása a hírügynökség szerint részben abból eredhetett, hogy a gyárak a kereslet támogatása érdekében csökkentették áraikat. A termelői árak indexe 51,3 pontról öt hónapos mélypontra, 49-re esett.
„A feldolgozóipar fellendülése széles körű, Németországból és Franciaországból is érkeznek biztató jelek. A további kamatcsökkentések lendületet adhatnak, és a tavalyihoz képest alacsonyabb olajárak is segítenek” – vélekedett De la Rubia.
A hírügynökség ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy az Európai Központi Bank (EKB) a múlt hónapban egy éven belül hetedik alkalommal csökkentette a kamatlábakat, és a piacok jelenleg a betéti kamatláb június 5-i újabb 25 bázispontos, 2 százalékra történő csökkentését árazzák.
A francia kompozit BMI az áprilisi 47,8 pontról 48 pontra erősödött, de így is elmaradt a várt 48,2 ponttól – és az 50 alatti szám továbbra is visszaesést jelez. A feldolgozóipari index 48,7 pontról 49,5 pontra emelkedett, ami jobb a várt 49 pontnál. A szolgáltatások BMI-je viszont elmaradt a várakozásoktól, 47,4 pont lett a májusi 47,3 után a várt 47,9 pont helyett.
Ami Európa legnagyobb gazdaságát, Németországot illeti, a helyzet tovább romlott,
az üzleti aktivitás az idén először esett vissza májusban,
szintén elsősorban a szolgáltatási ágazat miatt.
A HCOB német gyorsjelentésében szereplő összetett BMI 48,6 pontra esett az áprilisi 50,1-ről, vagyis a növekedést a zsugorodástól elválasztó 50-es küszöbérték alá. Elemzők 50,7 pontot vártak.
A szolgáltatóipari BMI az előző havi 49 pontról 47,2 pontra zuhant a várt 49,9 helyett, így nem tudta kiegyenlíteni azt, hogy a feldolgozóiparé 48,8 pontra erősödött az áprilisi 48,4-ről. Az eredmény azonban elmaradt a várt 49,1 ponttól.
„Előretekintve a védelmi kiadások növelése és egy határozottabb infrastrukturális csomag adhat extra lökést a feldolgozóipari ágazatnak” – vélekedett De la Rubia. „Ráadásul a csökkenő inputköltségek, amelyeket az olcsóbb energia hajt, némi lélegzetvételnyi teret biztosíthatnak a gyártóknak” – tette hozzá.
Ezt erősíti a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet felmérése is, amelynek eredményét szintén csütörtökön hozták nyilvánosságra, és azt mutatja, hogy májusban a vártnál nagyobb mértékben javult az üzleti hangulat Németországban. Az ezt mérő index 87,5 pontra erősödött az áprilisi 86,9 pontról; a Reuters által megkérdezett elemzők 87,4 pontot vártak.
„A német gazdaság lassan újra lábra áll” – értékelte az eredményt Clemens Fuest, az Ifo elnöke.
Óvatosságra int, hogy a jelenlegi helyzetet még rossznak ítélték meg a gazdasági szereplők, a teljes index javulása a reményekből él. Az üzleti morál javulása elsősorban a várakozások emelkedésének köszönhető, amelyek májusban 88,9 pontra emelkedtek az áprilisi 87,4-ről. A jelenlegi feltételeket értékelő mérőszám azonban 86,1 pontra esett az áprilisi 86,4-ről.
Az ING értékelése szerint az eredmény azt mutatja, hogy
a német vállalkozások továbbra is óvatosan optimisták.
Az amerikai vámokkal kapcsolatos huzavona után úgy tűnik, hogy inkább a dolgok pozitív oldalára koncentrálnak, arra, ami az új német kormány alatt történhet, mintsem a folyamatos bizonytalanság és a kereskedelmi feszültségek hátrányaira.
Bár az Ifo-index pozitív meglepetést okozott, a bank elemzői mégis óva intenek a túlzott optimizmustól. A német gazdaságot illetően jelenleg több az ismeretlen, mint az ismert tény, így továbbra is a stagnálás újabb évére számítanak, emlékeztetve arra, hogy ez lenne az első alkalom, hogy Németországban három egymást követő évben nincs gazdasági növekedés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.