A Washingtonnal folytatott kereskedelmi tárgyalásokra készülve az Európai Unió döntéshozói gyors tájékoztatást kértek a blokk vezető vállalataitól és vezérigazgatóitól a következő öt évre vonatkozó amerikai beruházási terveikről. Az Európai Vállalkozások Szövetsége (Confederation of European Business – CEB), más néven BusinessEurope tagjai a héten kapták meg a kérdőívet az Európai Bizottságtól.
A Reuters két forrásból megerősített információi szerint hasonló levelet kapott az Európai Ipari Kerekasztal (European Roundtable for Industry) 59 képviselője is, azzal a megjegyzéssel, hogy a kérés személyesen Ursula von der Leyentől, a bizottság elnökétől ered. A kerekasztalnak olyan nagyvállalatok a tagjai, mint például
A Business Europe tagjai között vannak olyan munkáltatói és ipari szövetségek, amelyek a vállalatok hasonlóan széles körét képviselik, nevezetesen a német autóipart, valamint a repülőgépipart és a gyógyszeripart.
A hírrel kapcsolatban a hírügynökség emlékeztetett, hogy a bizottság felügyeli a 27-ek kereskedelempolitikáját. Von der Leyen a hétvégén meggyőzte Donald Trump amerikai elnököt, hogy elhalassza az 50 százalékos vámok bevezetését, amelyekkel fenyegetett. Brüsszelnek így július 9-ig van ideje valamiféle kereskedelmi megállapodást kötni az Egyesült Államokkal – a dolgok pillanatnyi állása szerint, de ez bármikor változhat.
A bizottság próbálja megállapítani, hogy mi elégíthetné ki az amerikai elnököt,
akinek nem tetszett az előző uniós javaslat, amelynek értelmében mindkét fél nulla vámot vezet be az ipari termékekre, az EU pedig több szójababot, fegyvert és cseppfolyósított földgázt vásárolt volna az Egyesült Államoktól.
Trump világossá tette, hogy vámjainak egyik fő célja az Egyesült Államok újraiparosítása, amihez hozzájárulhatnának az európai vállalati beruházások.
Az eddigi legjelentősebb európai befektetési ígéretek közül néhányat a gyógyszeripari ágazat tett: a svájci Roche ötvenmilliárd, a Novartis pedig 23 milliárd dollárt ígért, de Svájc nem EU-tag. A francia Sanofi 2030-ig legalább 20 milliárd dollárt kíván befektetni, a további terveket azonban veszélyezteti Trump gyógyszerárakat érintő végrehajtási rendelete.
Legalább hét másik európai vállalat közölte, hogy növelné beruházásait az Egyesült Államokban, de nem közölt konkrét részleteket a kiadási tervekről.
A német kereskedelmi és iparkamara e hónapban végzett felmérése szerint a vállalatok 24 százaléka tervez nagyobb beruházásokat az Egyesült Államokban a következő évben, de 29 százalékuk azonban csökkenti azokat.
Egy névtelenséget kérő iparszövetségi forrás szerint ugyanis a Trump okozta
bizonytalanság visszafogja az amerikai befektetések iránti érdeklődést.
Az olasz Pirelli gumiabroncsgyártó például közölte, hogy fel kellett függesztenie további amerikai beruházási terveit, mivel enyhítenie kellett az egyik fő részvényesével, az állami tulajdonban lévő kínai Sinochemmel fennálló feszültségeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.