A Párizs által irányított szociális rendszer fenntarthatatlan pályára került – figyelmeztetett a francia számvevőszék hétfőn közzétett jelentésében. A testület szerint már 2027-re bekövetkezhet egy likviditási válság, amely ellehetetlenítheti a szociális juttatások folyósítását, és súlyosan ronthatja az ország hitelképességét a pénzpiacokon.
A jelentés rávilágít: a szociális kiadások kicsúsztak az ellenőrzés alól. A rendszer 2024-ben 15,3 milliárd eurós hiányt termelt, a kormány pedig 2025-re már 22,1 milliárdos mínuszt vár – amit a számvevők túl optimistának tartanak.
A növekedési és adócsökkentési prognózisok ugyanis szerintük nem reálisak, a valós hiány még nagyobb lehet.
„Vissza kell vennünk az irányítást. Az elmúlt években, különösen 2023-ban és 2024-ben, elveszítettük a kontrollt a közpénzek felett” – mondta Pierre Moscovici, a számvevőszék elnöke az RTL rádiónak.
A francia államháztartási hiány tavaly elérte a bruttó hazai termék 5,8 százalékát, jóval meghaladva az EU által előírt 3 százalékos határt. A párizsi kormány azt ígéri, 2025-re 5,4 százalékra, 2029-re pedig a kívánt 3 százalékra csökkenti a hiányt.
A Nemzetközi Valutaalap a múlt héten szintén a szociális kiadások visszafogását és a nyugdíjrendszer újabb reformját javasolta. A számvevőszék konkrét intézkedéseket is szorgalmaz: meg kell fontolni a munkáltatói szociális járulékok csökkentésének visszavonását, valamint korlátozni kell a drága paramedikális szolgáltatások igénybevételét.
A jelentés egyértelmű üzenetet küld a francia politikai vezetésnek: az idő sürget, a túlköltekezés ára pedig hamarosan a társadalom legsebezhetőbb rétegeit sújthatja.
Rendkívüli: újabb brutális áramszünet tört ki Európában – most már a világsztárok is a bőrükön érzik, mekkora a baj
Százezernyi háztartást érint. Újabb brutális áramszünet tört ki Európában, és ezt most már a világsztárok is a saját bőrükön érzik, ugyanis a javában tartó filmfesztivál helyszínét, Cannes-t is sújtja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.