A világ lakosságának fele tavaly egy hónappal hosszabb hőségidőszakot élt át az emberi tevékenység okozta globális felemelegedés miatt – derült ki egy pénteken publikált tanulmányból, amelyet a június 2., a hőség elleni küzdelem napja előtt tettek közzé. A kutatók megállapították, hogy az éghajlatváltozás 195 országban és területen legalább kétszeresére növelte az extrém hőségnapok számát. A tanulmány szerzői hangsúlyozták, hogy a fosszilis tüzelőanyagok okozta globális felmelegedés a világ lakosságának egészségére és jólétére is hatással van.
„Minden egyes elégetett hordó olajjal, minden tonna kibocsátott szén-dioxiddal és a felmelegedés minden tizednyi fokával több embert érintenek a hőhullámok. Pontosan tudjuk, hogyan akadályozhatjuk meg a hőhullámok súlyosbodását: alakítsuk át energiarendszereinket úgy, hogy hatékonyabbak legyenek, és megújuló energiaforrásokra, ne pedig fosszilis tüzelőanyagokra épüljenek” – részletezte Friederike Otto, az Imperial College London klimatológusa, a jelentés társszerzője.
A World Weather Attribution (WWA), a Climate Central és a Vöröskereszt, Vörös Félhold Klímaközpontjának tudósai által készített elemzést a június 2-i, globális hőség elleni küzdelem napja (Heat Action Day) előtt tették közzé, amelyet idén a hőség okozta kimerültség veszélyeiről való felvilágosításnak szentelnek.
A globális felmelegedés hatásának felméréséhez a kutatók a 2024. május 1. és 2025. május 1. közötti időszakot elemezték. Extrém hőségnapnak nevezték, amikor a hőmérséklet nagymértékben meghaladta az adott helyen 1991 és 2020 között mért átlaghőmérsékletet.
A tanulmány szerzői az extrém hőségnapok számát összevetették egy olyan szimulációval, amelyben nem történt emberi tevékenység miatti felmelegedés. Az így született eredmény szerint mintegy négymilliárd ember, vagyis a világ lakosságának 49 százaléka legalább 30 nappal több extrém hőségnapot élt át az elmúlt évben, mint amennyi a szimulált világban következett be.
Az extrém hőség a karibi Aruba-szigetet érintette a legsúlyosabban, ahol 187 napig tartott, 45 nappal tovább, mint a szimulált világban.
A feljegyzések kezdete óta 2024 volt a legmelegebb, az éves átlaghőmérséklet 1,5 Celsius-fokkal magasabb volt az iparosodás előtti korszakhoz képest. Öt év átlagában a globális hőmérséklet jelenleg 1,3 Celsius-fokkal haladja meg az iparosodás előtti szintet. A tanulmány a hőség egészségkárosító hatásaival szembeni védekezés legszegényebb országokban tapasztalható, óriási hiányosságaira is felhívta a figyelmet.
Európában 2022 nyarán több mint 61 ezer hőség okozta halálesetet regisztráltak, azonban a világ más tájain alig állnak rendelkezésre adatok ezzel kapcsolatban. A hőség okozta haláleseteket gyakran szív- vagy tüdőbetegségnek tulajdonítják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.