Az amerikai részvénypiac fellendülését az elmúlt hónapban nagyrészt a „hétköznapi” befektetők hajtották, akik minden elérhető eszközt igyekeztek felvásárolni a zuhanás után, miközben a profi vagyonkezelők eladták amerikai részvényeiket, tartva a lassuló gazdasági növekedéstől és a kereskedelmi háború miatti zavaroktól.
Az S&P 500 index az április 8-i mélypontja óta egy hónap alatt 14 százalékkal emelkedett, azonban egyre több készpénz parkol a partvonalon, a Wall Streeten most azon vitatkoznak, vajon mikor és hogyan érdemes visszatérni a piacra.
Teljesen kimerítő ez az egész. Egyszerűen nincs forgatókönyv arra, hogyan kereskedjünk egy ilyen helyzetben
– mondta a Bloombergnek Ken Mahoney, a Mahoney Asset Management vezérigazgatója.
Mahoney a portfóliójának körülbelül 40 százalékát készpénzben tartja, most kelletlenül ugyan, de elkezdett olcsóbb szoftvercégek részvényeibe is beleveszegetni. Nincs egyedül: egyre több intézményi befektetőt ráncigál vissza a piac; ők korábban óvatosan, a partvonalról figyelték Trump vámokkal kapcsolat nyilatkozatait és a Federal Reserve kamatpályájára vonatkozó találgatásokat.
A háttérben az áll, hogy a piacról történő drasztikus kivonulás miatt most sok befektető számára újra megnyílt a tér a visszatéréshez. Rövid távon nem nagyon látszik gátja a részvénypiac további emelkedésének:
Ez nem egy szeretett rali. De már önmagában az, hogy ennyire leépítették a kitettségeket, valószínűleg újabb vásárlásokat fog generálni a következő hetekben, függetlenül attól, hogy milyen hírek jönnek a kereskedelemről vagy a monetáris politikáról
– kommentálta a helyzetet Colton Loder, a Cohalo befektetési cég ügyvezető partnere.
Ráadásul az S&P 500 egy hónapos volatilitása múlt csütörtökön 17 ponttal csökkent, mivel az április 9-i történelmi, 9,5 százalékos emelkedés kikerült az egy hónapos számítási időszakból – közölte a Tier 1 Alpha. A volatilitás csökkenése gyors normalizálódást eredményez a kockázati prémiummodellekben, ami lehetővé teszi a befektetőknek, hogy növeljék piaci kitettségüket.
„Ez nem arról szól, hogy több kockázatot vállalunk” – mondta Mahoney.
Készpénzt halmozunk fel, hogy felhasználhassuk, amikor kénytelenek vagyunk beszállni egy-egy rali közepébe, mint most. De továbbra is óvatosak vagyunk
– tette hozzá.
A befektetési alapkezelők habozása annak fényében érthető, hogy továbbra is nagy vita van arról, hogy az amerikai jegybank milyen ütemezésben és milyen mértékben csökkent az idén kamatot – így ennek árazása is nehézkes. A Wall Street korábban arra számított, hogy a jegybank már a következő hónapban lazít, de Jerome Powell Fed-elnök és más döntéshozók hangsúlyozzák: még több gazdasági adatot akarnak látni.
„A bizonytalanság továbbra is áthatja a gazdaságot, és az üzleti partnereink azt mondják nekem és a munkatársaimnak, hogy ez a bizonytalanság valószínűleg hosszabb ideig fennmarad, mint ahogy év elején gondolták – írta Raphael Bostic, az atlantai Fed elnöke pénteki blogbejegyzésében. – Nem tartom bölcs döntésnek a monetáris politika módosítását ilyen korlátozott kilátások mellett.” Magyarra lefordítva ez azt jelenti, hogy a Fednek fogalma sincs arról, hogy milyen irányt vesz a vámháború, és ennek milyen makrogazdasági kockázatai lesznek.
A lakossági befektetőket azonban látszólag sem a Fed, sem Trump kereskedelmi politikája nem riasztja el. Amikor a piac február végén meredeken esett, az egyéni befektetők vásároltak, miközben az intézmények kevés híján rekordtempóban hagyták el az amerikai részvénypiacot. A Bank of America adatai szerint a lakossági ügyfelek 2024. május 2-ig egymást követő 21 héten át vásároltak nettó értelemben részvényeket – ez a leghosszabb ilyen sorozat azóta, hogy 2008-ban elkezdték mérni ezeket az adatokat.
A Goldman Sachs egy elemzése szerint lassacskán visszatérnek a piacra a CTA- (Commodity Trading Advisers) kereskedők is. Ők olyan pénzügyi szakemberek vagy cégek, aki megbízás alapján kereskednek a derivatív piacokon (például nyersanyagokkal, devizákkal, indexekkel) algoritmusok vagy saját fejlesztésű stratégiák alapján. Az amerikai elnök vámháborúja által kiváltott, történelmi volatilitás miatt az év nagy részében az eladási oldalon voltak, de a UBS szerint részvénykitettségük mostanra enyhén emelkedett, bár még mindig alacsony az elmúlt öt év átlagához képest.
Más részvényalapú stratégiák azonban továbbra is inkább semleges álláspontot képviselnek.
Nem lehet mindig üldözni ezeket a ralikat
– figyelmeztetett Stephanie Lang, a Homrich Berg vagyonkezelő cég befektetési igazgatója, aki a defenzív szektorokat – például az egészségügyet és a közüzemi cégeket – részesíti előnyben a javuló nyereségkilátások miatt.
A Wall Street most technikai elemzésekkel próbálja megjósolni, hogy meddig bírják még a vásárlók, mielőtt kifulladna az emelkedés.
Márciusban az S&P 500 áttörte azt a bikapiaci trendvonalat, amely a legutóbbi emelkedő trend 2022. októberi kezdete óta húzódott. Hogy ezt visszaszerezze, az indexnek ismét 6000 pont fölé kellene emelkednie, ez azonban a Cohalo szakértője, Colton Loder szerint már sokkal nehezebb akadály.
Vannak olyan piaci szereplők is, akik nem akarják üldözni a szerintük egyre inkább kifulladó ralit. Mivel a vámok továbbra is problémát jelentenek, és a részvénypiaci belső mutatók gyengék, ők a legkockázatosabb szegmensek – például a kis kapitalizációjú részvények – shortolására koncentrálnak.
„Csak túl akarjuk élni ezt az egészet – mondta Mahoney. – Bármi azonnal megváltozhat egyetlen tweet hatására.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.