A várakozásoknak megfelelően 4,25–4,5 százalékon, változatlanul hagyta irányadó kamatsávját az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve. A Fed 2022. március után tizenegy kamatemelést hajtott végre, majd szeptembertől megkezdte a ráta mérséklését.
A Fed legutóbb 2024. decemberben csökkentette 25 bázisponttal az alapkamatot 4,25-4,5 százalék közé, amelyet azóta sem módosított. A jegybank idén óvatosan közelítette meg a kamatvágásokat, hangsúlyozva, hogy a további lépések az inflációs adatok és a gazdasági kilátások függvényében alakulnak.
A mostani döntést azzal indokolta a Fed, hogy nőttek a kockázatok az emelkedő infláció és a stagnáló munkanélküliségi ráta miatt. Az előretekintő iránymutatásban nincs különösebb újdonság, a központi bank szerint a jövőben óvatos, türelmes megközelítést alkalmaz a monetáris politikával kapcsolatban.
Nem hiszem, hogy sietnünk kell a kamatok kiigazításával. Türelmesek leszünk és figyelni fogjuk az adatokat – mondta Jeremy Powell, a Fed elnöke a kamatdöntést követő sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a gazdaság továbbra is jó állapotban van, de az infláció még mindig nem éri el a jegybank 2 százalékos célját.
Powell hangsúlyozta, hogy a vámháború, a migrációs politika és az adócsökkentés gazdaságra gyakorolt hatásáról még keveset lehet tudni. A jegybank vezetője leszögezte, hogy soha nem kért találkozót egyetlen amerikai elnöktől és a jövőben sem fog.
Érdemes megemlíteni, hogy ma több országban is döntöttek a rátáról: Prágában 0,25 százalékkal mérsékelték alapkamaton, amely így 3,5 százalékra csökkent. Lengyelországban 50 bázisponttal mérsékelték az irányadó kamatlábat, így az most 5,25 százalékon áll.
A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi, áprilisi kamatdöntő ülésén a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta az alapkamatot, amely így még mindig 6,5 százalékon áll. A döntést megelőző hónapban sem az infláció, sem a pénzpiacok volatilitása nem tette lehetővé, hogy folytassa a kamatvágásokat a magyar jegybank.
A népnek áldás, a költségvetésnek átok az erős rubel
Az olcsóbb import jót tesz a lakosság hangulatának, viszont hazavágja az orosz költségvetést. Az erős rubel és a csökkenő olajárak hitelfelvételre kényszeríthetik Moszkvát, ami egyébként nem okoz majd gondot, lévén az orosz–amerikai tárgyalások megkezdése után a külföldi befektetők visszatértek az orosz állampapírpiacra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.