BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kútba eshet a gigászi vadászgépüzlet: Németország megmakacsolta magát, a törökök már könyörögnek – egy sereg Eurofighter Typhoon a tét

Az isztambuli polgármester esete miatt hiúsulhat meg a hatalmas deal. Az Eurofighter Typhoon vadászgép eladásáról már az új kormány dönthet.

A Friedrich Merz vezetésével májusban hivatalba lépő új német kormány dönt majd várhatóan arról, engedélyezi-e Törökország számára 40 darab Eurofighter Typhoon vadászgép beszerzését. Úgy tűnt, hogy az üzlet kútba esik az isztambuli polgármester letartóztatása miatt.

Eurofighter Typhoon vadászgép
Törökország 40 darab Eurofighter Typhoon vadászgép beszerzésétől eshet el / Fotó: AFP

„A szövetségi kormány általában nem kommentálja a belső döntési folyamatokat” – nyilatkozta az Al-Monitor független közel-keleti hírportálnak egy névtelenséget kérő német kormányzati forrás, hozzátéve, hogy „az ügyvezető szövetségi kormány tartózkodni fog attól, hogy döntéseket hozzon a fegyverkivitel ellenőrzésével kapcsolatos, nagy horderejű kérdésekben”.

A portál emlékeztetett, hogy Ankara tavaly jelentette be a hivatalos ajánlatát a negyedik generációs vadászbombázó repülőgépre, amelyet négy európai ország – az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország és Spanyolország hozott létre és gyárt közös összefogással. Berlin eleinte ellenezte az eladást a törökök szíriai katonai akciói miatt, de novemberben végül áldását adta rá.

A török védelmi minisztérium a múlt hónapban közölte, hogy megkapta a konzorcium árajánlatát. Bár az összeget nem hozták nyilvánosságra, az Aero Time szakportál szerint az Eurofighter Typhoon a 3. legdrágább vadászgép a világon 

  • az amerikai Lockheed Martin F–22-es Raptorja (143 millió dollár) 
  • és a francia Rassault Rafale-je (125 millió dollár) 

után: darabja 117 millió dollárba kerül. (Egy dollár 360 forint.)

Sajtóértesülések szerint azonban a törökök által beszerzendők fele használt, a másik fele a legújabb, Tranche 4 modell lenne.

Fontos lenne Törökországnak az Eurofighter Typhoon vadászgép

Úgy tűnt azonban, hogy Ekrem Imamoglu isztambuli polgármester márciusi őrizetbe vétele, majd hivatalából való felfüggesztése miatt kútba esik az üzlet. Olaf Scholz ügyvivő kancellár szerint a lépés „nagyon, nagyon rossz jel” a török és uniós kapcsolatok számára, ezért blokkolta a gépek eladását.

UK's Eurofighter Typhoon jet lands in Ankara for inspection by Turkiye
A törökök közelről is megvizsgálhatták a gépeket / Fotó: Anadolu via AFP

A Defence Industry című szaklap szerint a német vétó súrlódásokat okozott az Eurofighter-konzorciumon belül is, növelte a feszültséget a NATO déli szárnyán és az instabilitást a Földközi-tenger keleti térségének amúgy is bonyolult geopolitikájában.

Az Eurofighter Typhoon ráadásul fontos szerepet játszik a török légierő tervezett diverzifikálásában. 

Törökországé a második legnagyobb hadsereg a NATO-ban, és jelentős erőfeszítéseket tesz a légiereje modernizálására.

Túlságosan függ Törökország az Egyesült Államoktól

A török légierő jelenleg mintegy 250 F–16-ossal rendelkezik, ami a világ harmadik legnagyobb ilyen flottája, és a kormányzat szeretett volna ötödik generációs F–35-ös vadászbombázókat is rendelni, abból azonban még Donald Trump első elnöksége alatt kizárták az orosz S–400-as légvédelmi rakétarendszerek vásárlása miatt.

Scholz tavaly ősszel tárgyalt Isztambulban Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, és egyeztettek a vadászgép-eladásokról is. Decemberben a brit légierő két Eurofightere egy katari hadgyakorlatról hazafelé leszállt egy Ankara közelében lévő repülőtéren, ahol közelről is megvizsgálhatták a vadászgépeket török illetékesek.

Ankara ismét bepróbálkozik Donald Trumpnál

A Forbes összeállítása szerint Törökország próbál megszabadulni a túlzott amerikai függéstől, ezért akarja diverzifikálni a légierőt, de nem mond le a régi kapcsolatról sem: tárgyalnak Washingtonnal 40 új F–16 Block 70 típusú vadászbombázó vásárlásáról, és ismét megkísérelnek beszerezni 40 F-35 Lightning II-est is, hátha Trump most engedékenyebb lesz.

UK's Eurofighter Typhoon jet lands in Ankara for inspection by Turkiye
Az Eurofighter Typhoon a világ 3. legdrágább vadászgépe / Fotó: Anadolu via AFP

A közel-keleti térségben egyébként nem Ankara az egyelten, amelyik diverzifikál: Katar az elmúlt években vásárolt Eurofightert  és Rafale-t, Szaúd-Arábia Eurofightert, az Egyesült Arab Emírségek Mirage 2000-est is az amerikai vadászgépek mellett.

Törökország a vadászbombázók mellett vásárolni akar az európai MBDA által gyártott, nagy hatótávolságú Meteor rakétákat, és Erdogan 2019-ben, még az ukrajnai invázió előtt felvetette orosz és kínai vadászgépek vásárlásának a lehetőségét is.

A portál szerint 

Törökország számára politikailag elfogadhatóbb lehet, hogy inkább brit gyártású Eurofightereket vásároljon, mint francia Rafale-t vagy akár svéd Gripent.

Az ország emellett maga is fejleszt saját vadászgépet. Épít egy Hurjet nevű szuperszonikus sugárhajtású kiképző- és könnyű harci repülőgépet, valamint egy ötödik generációs vadászgépet, a TF Kaant, utóbbi esetében azonban szintén az Egyesült Államoktól függ.

A gépben ugyanis a General Electric F-110-GE-129-es turbóventilátoros hajtóműveit fogják használni, ugyanazt a hajtóművet, amelyet a negyedik generációs F–16-osok is használnak, amíg Törökország nem tudja kifejleszteni a saját TEI-TF10000-as turbóventilátoros hajtóművet. A jóval kevésbé fejlett Hurjet szintén helyben, de licenc alapján gyártott amerikai GE Aerospace F404-es turbóventilátoros hajtóművet kap.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.